Tanıtım

Bu küçük ve çok kullanışlı devre 8 ledi direkt pic üzerinden sürebilmektedir. Ledler 4 farklı parlaklık derecesinde yanabilmektedir. (off, dim, mid, bright ) Ledler pic üzerindeki yazılım sayesinde çok farklı efektlerde yanabilmektedir.

Pic programı 3 farklı çalışma durumu için yazılmıştır. Efektleri devre üzerindeki tek bir siviç yardımıyla seçebiliyoruz.Seçilen efekt pic içinde kaydediliyor ve devre tekrar çalışmaya başladığında otomatik olarak seçtiğimiz efektten başlıyor. Devremizde tam olarak 34 farklı efekt bulunmaktadır.

Tasarım oldukça basit. Elektronik merakı olan herkesin yapabileceği bir şekilde sizlere sunacağım.

Ledleri farklı renklerde farklı ebatlarda seçebilirsiniz. Üzerinde yapacağınız ufak değişikliklerle çok güzel tasarımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Devreyi pcb üzerinde veya herhangi bir breadbord üzerinde deneyebilirsiniz. Devrenin çalışmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Bu devreyle yapılmış değişik tasarımları aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz:

Bir öğrencim bu devre ile Arapça  “Allah” yazısı hazırlamış. Video sunu aşağıya ekliyorum:

Elektronik Devre Şeması

Devre hakkında

8 kanallı led sürücü devremizin beyni pic16f628a entegresidir.

Picler hakkında ayrıntılı bil için wiki sayfasına bakabilirsiniz: http://tr.wikipedia.org/wiki/PIC Microchip firmasının ürettiği pic16f628a için datasheetine bakabilirsiniz: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/22/16f628a.pdf

Pic içindeki yazılıma göre çıkış pinlerine bağlı olan ledleri enerjilendirmektedir. R1-R8 dirençleri öndirençler olup, pic çıkış geriliminden led diyotların zarar görmesini engellemek için kullanılmışlardır. R9 direnci pull-up direnci olarak kullanılmıştır. JP1 soketi picin devreden çıkartılmadan yeniden programlanabilmesi için kullanılmıştır.

Güç girişi J1 üzeinden 9-14 volt arasında olmalıdır. Pic için gerekli 5V gerilim 7805 pozitij gerilim regülatörü tarafından sağlanmaktadır. Tüm ledler yanarken yaklaşık 100mA gibi bir akım çekilmektdir. O yüzden devrede herhangi bir soğutma elemanına ihtiyaç yoktur. D1 diyodu devreyi ters gerilim girişine karşı korumaktadır.

– Eğer harici bir 5V güç kaynağınız varsa 5V regülatör kısmını yapmanıza gerek yok

PCB Şeması

PCB dosyasını pdf olarak indir!

Malzeme Listesi

R1 – R8 270R 0.25W CF DİRENÇ  
R9,R10 10K 0.25W CF DİRENÇ  
C1,C2 100N 2.5MM Y5V DIELEC. SERAMİK KONDANSATÖR  
C3 220N 5MM Y5V DIELECT.SERAMİK KONDANSATÖR  
J1 2.1 PCB DC GÜÇ SOKETİ  
soket( IC2) 18 PIN 0.3IN PIN SOKET  
IC1 L7805CV +5V 1A VOLTAJ REGULATORÜ  
IC2 PIC16F628A-I/P  PROGRAMLANACAK
D1 1N4001A 1A 50V DOĞRULTMAÇ DİYOT  
LED1 – 8 LED 5MM KIRMIZI RENGİ İSTEĞE BAĞLI
S1 5.85MM RIGHT ANGLE TACT SİVİÇ  
JP1 5 W SINGLE ROW PCB HEADER PLUG (RC)  
     

 KULLANIM REHBERİ

Program 3 farklı modda çalışıyor:

– Manuel mod aynı efekti sürekli olarak çalıştırır. Sivice 1 kere basınca sonraki efekt çalışmaya başlar.

– Otomatik modda efektler baştan sona kadar sırayla çalıştırılır. (34 farklı efekt)

– Rastgele modda efekler belli bir sırayla çalıştırılmazlar. Rastgele çalıştırılırlar.

İpucu

Sivice uzun süre basılı tutunca “Setup” moduna geçiş yapılır. Aşağıdaki şekle göre yanan led hangi moda geçildiğini gösterir.

Seçtiğiniz mod pic içine otomatik olarak kaydedilir. Devre sonradan çalıştırılacak olsa o modda çalışmaya başlayacaktır.

 PROGRAM DOSYASI

Devrenin ihtiyacı olan programı aşağıdan indirebilirsiniz.  Hex kodunu doğrudan PIC16F628-628A ve 16F88 mikroişlemcilerine yükleyebilirsiniz.

Eğer programlamayla uğraşmak istemiyorsanız, programlanmış entegreyi dükkandan satın alabilirsiniz.

Desteklenen Mikroişlemciler: Pic16f628a ; pic16f628 ‘in geliştirilmiş halidir. Devremizde ikisini de kullanabilirsiniz. Pic16f84A kullanmak isterseniz pcb üzerinde değişiklik yapmanız gerekir. Pic16f84A nın dahili osilatörü olmadığından 4Mhz osilatör, kondansatör gibi elemanlar kullanmak zorundasınız. Hafızası da 1k olduğundan efektlerden bazılarını silmek zorundasınız. Yoksa hata oluşur.

pic16f628 ve pic16f88 zip dosyası

Pic16f84 için zip dosyası

Pic16f628A Datasheet

Bu proje  forum sitemizde tartışmaya açılmıştır. Siz de katılmak isterseniz bu konudan devam edebilirsiniz.

11 YORUMLAR

  1. Site çok güzel olmuş. Eline sağlık hocam. Elektronik sektöründe büyük bir boşluk bu site ile dolacak gibi görünüyor. Çünkü elektronik parçalar çok pahalı ve internette online olarak satışının yapıldığı site neredeyse hiç yok. Çok teşekkürler..

  2. evet ares yada ısıs olsa daha iyi olur.çünkü pdf olarak verilen baskı devre çıktı alırken sorun olabilir.site yöneticilere buna dikkat ederse ben de denerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here