[wpfp-link] 

Dijital elektroniğin en önemli konularından birisi ADC (Analog Digital Converter) devreleridir. Türkçe konuşacak olursak, analog dijital çevirici diyebiliriz. (Bu da türkçe olmadı. 🙂 ) Elektronikhobi.net olarak elektroniği daha kolay anlaşılacak bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu konumuzun da amacımıza hizmet edeceğini düşünüyoruz.

Elektronik sinyaller analog ve dijital olmak üzere ikiye ayrılır. Örneğin ldr (ışığa bağlı direnç) üzerine düşen ışık miktarına göre devalı değişen bir dirence sahiptir. Dolayısıyla üzerinden geçen akım da anlık olarak değişecektir. Bu sinyallere analog sinyal diyoruz. Analog sinyal her değeri alabilir. Dijital sinyal ise 0 veya 1 olarak sadece 2 değer alabilir.

Bazı uygulamalarda analog sinyali dijitale çevirmek gerekebilir. Örneğin, bir odanın ısısını mikrodenetleyici ile  kontrol etmek istiyorsunuz. Isı sensöründen alınan analog bilginin mikrodenetleyici tarafından işlenebilmesi için dijital sinyale çevirmek gerekir. Bu işi yapan devrelere ADC (Analog Digital Converter) diyoruz.

LM324 entegresi içinde 4 tane opamp bulunuyor. Bu entegre hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki dosyaya gözatabilirsiniz:

 

Aşağıdaki ADC devrsinde LM324 entegresi kullanılıyor. Lm324 5V ve 0 (gnd) ile çalışan bir entegre. 741 entegresi gibi -Vcc gerilimine ihtiyacı yok.

Gerekli Malzemeler

 1. Dirençler (1Kx4) 
 2. IC LM324 
 3. IC 7404 
 4. IC 7432 
 5. IC 7409

Dizayn

Doğruluk tablosu:

Karno Haritaları:

Karno haritası dijital elektronikte sadeleştirmek amacıyla kullanılır. Bu yolla X ve Y çıkışlarını nasıl oluşturacağımızı bulmuş oluyoruz.

Böylece aşağıdaki elektronik devre şemamız oluşmuş oluyor:

lm324 adc devresi
lm324 adc devresi

Devrenin çalışması:

 • Eğer analog giriş herhangi bir karşılaştırıcının referans gerilimini aşarsa, o karşılaştırıcı ON olur.
 • Tüm karşılaştırıcılar OFF ise analog giriş sinyali 0  ile +Vref/4 arasında demektir.
 • En alttaki karşılaştırıcı ON , diğerleri OFF ise, giriş sinyali Vref/4 ile Vref/2 arasında olmalıdır.
 • +Vref/2 ile Vref(3/4) arasındaki giriş gerilimleri için, alt ve orta karşılaştırıcılar ON olacaktır.
 • Vref(3/4) üstünde tüm karşılaştırıcılar ON olacaktır.
 • Böylece girişteki analog gerilim değeri çözülmüş olacaktır. (encoded) Bu çözülmüş yani encode edilmiş sinyal 3 adet lojik kapı kullanarak 2 bit dijital çıkışa çevrilmiştir.

Devrede kullanılan malzemelerin pin diyagramları:

lm324 pin

Ayrıca şu konulara da bakabilirsiniz:

Entegre yerleşimi için bakınız: Entegreler hakkında bilgiler

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here