LED matris displayler neredeyse her alanda kullanılıyor.  Modern LED displayler çeşitli mikrodenetleyiciler ve çeşitli tiplerde matrislerle yapılırlar. Bu konumuzda tek renk 8×8 led matrisin arduino ile kullanılmasını ve birkaç karakterin nasıl yazdırılacağını işleyeceğiz.

8×8 led matris 64 tane led içeriyor. Bunlara piksel de diyebiliriz. LEDler toplamda 16 pinle bağlanıyor. Aşağıdaki devre ile bağlantı yapabiliriz:

 

8X8-Matrix_baglant

 

C1 – C8 – Sütun Pinleri

R1 – R8 – Satır Pinleri

Şekilden de görüldüğü gibi, aynı satırın bütn anod uçları birleştirilmiş. Böylece 8 satır ve 8 sütun pini çıkartılmış. R1 pinine pozitif gerilim uygulanırsa ve C1 pinine negatif gerilim uygulanırsa, ilk pikselin yandığını görürüz. Eğer C2 pinine negatif gerilim uygulanırsa 2. piksel (led) yanacaktır. Bu şekilde her ledi yakabiliriz.  Bu pinlerin kontrol edilmesi manuel olarak pek de mümkün olmadığından, arduino ile kontrol etmek daha kolaydır.

 

 

arduino_led_display

 

Devreden de görüldüğü gibi, her sütun arduino ile 220 ohm direnç üzerinden bağlıdır. Satır pinleri, shift register entegresinin çıkışına bağlanacak.  Karakterler ise multiplekser yöntemi ile yazdırılıyor. Shift register entegresi, arduino ile data, latch ve clock pinleri ile bağlanıyor.

 

Arduino Kodu

 

 

Breadboard Kurulumu

 

8X8-Matrix_baglantisi