Arduino ile RC Servo Motor Kontrolü

29.03.2013 tarihinde Arduino kategorisine eklenmiş, 513 Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

image_pdfimage_print

Servo motorlar yüksek torklara sahip olması ile bilinirler genellikle 180 derece bir dönüş yaparlar. Fakat içerisinde ki dişlilerde değişiklik yaparak 360 derece döndürmek de mümkündür.

Bu proje ile servo motora 180 derece dönüş vermeyi göreceğiz.

Malzemeler 

 • 1 adet Servo motor
 • 1 adet arduino bordu

Öncelikle servo motoru biraz tanımak gerek.

mg995servo1

Burada towerpro firmasının bir servo motorunu görüyorsunuz. Bu motor genellikle helikopterlerde uzaktan kumandalı araçlarda kullanılıyor. 3 adet girişi var bunlar

Siyah= Toprak

Kırmızı= Besleme

Beyaz-Sarı-Turuncu= Sinyal

Bunlar genel olarak kabloların dağılımı fakat kimi zaman bu değişebilir.

Kablo renkleri farklı olsada amaç aynı beslemeler bağlanır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken servonun toprağı ile kullanacağınız mikroişlemcinin toprağının aynı olması gerekir. Olmadığında çalışmıyor.

Servoların içerisinde bir adet potansiyometre bulunur. Bu potansiyometre üzerinde bulunan çarkın konumunu anlamasını sağlar yani servo motorun hangi açılık dönüş yaptığını sürekli takip eder. Bu bir anlamda geri beslemedir. Geri besleme gerilim ile anlık olarak durumu kabul eder.

Servo motorların belli bir sinyal aralığı bulunur. Bir örnek vermek gerekirse 900usn ile 5400usn bu kadar uzunlukta bir sinyal gönderildiğinde 180 derecelik bir dönüşü tamamlar.

arduino ve servo

Servo motor ile bağlantısı bu şekilde hangi porttan sinyal gönderecekseniz o port sarı diğerleri ise besleme ve toprağa bağlanır.

 

 

 

 

 

arduino servo motor şematik

 

 

 

Eğer board üzerinde kurmayacaksanız. Devre şeması bu şekilde

 

 

 

 

 

 

"]#include <Servo.h> Servo myservo;  // Servo fonksiyonu tanımlandı.int pos = 0;    // pozisyonu için değişkenvoid setup() {   myservo.attach(9);  //pin 9 a baglanti} void loop() {   for(pos = 0; pos < 180; pos += 1)  // 0dan 180 dereceye gidiyor   {                                  // adımlar 1 derece    myservo.write(pos);              // pos değişkeni ile pozisyonu bildiriyor.    delay(15);                       // yeni pozisyon için 15ms bekleme  }   for(pos = 180; pos>=1; pos&minus;=1)     // 180 dereceden sıfır dereceye gidiyor.  {                                    myservo.write(pos);              // Pozisyonu yazdırıyoruz    delay(15);                       // 15ms gecikme  } }

Kodumuz

© 2013, elektronikhobi.net. ElektronikHobi.net – Bazı hakları saklıdır! İçeriklerimiz için GNU lisansı geçerlidir. Başka sitelerde yayınlamak için bu konuyu kaynak olarak göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kendi PIC Programlayıcımızı Yapalım başlıklı makalemizde basit pic programlayıcı, kendin pic programalma yap ve kendin yap hakkında bilgiler verilmektedir.

Ziyaretçi puanı
[Total: 1    Average: 5/5]
Arduino ile RC Servo Motor Kontrolü written by SelimErkan average rating 5/5 - 1 user ratings

Benzer yazılar

 Arduino ile RC Servo Motor Kontrolü Category: Product #: Regular price:$ (Sale ends ) Available from: Condition: Good ! Order now!
Reviewed by on. Rating:

Yazar Hakkında
SelimErkan

Yazar : SelimErkan

Yazar Hakkında : Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

[...] Arduino ile servo motor kontrolü konusunda biraz servo motorlardan bahsetmiştim. [...]

 • Sponsorlar

  BilArt
  Devre arsivi
 • Son Yapılan Yorumlar

  Transistörler İle Yükseltgeçler(1) için Yusuf diyorki;

  İstediğiniz tarza br devreyi opamplar ve instrumentation amplifier'ları da kullanarak yapabilirsiniz. Bu devreyi kullanmak istiyorsanız; İstenilen kaz

  MQ 5 ile Gaz Sensörü için integrar diyorki;

  Devreyi yaptım çalıştı. Teşekkürler Yusuf bey.

  Transistörler İle Yükseltgeçler(1) için trafo diyorki;

  Hocam çok güzel anlatmışsınız transistörle küçük sinyal yükseltme konusunu. Fakat bizim bi ödevimiz var bize verilen Vp-p=100mV bir voltajı çıkış pick

  

  Elektronik Hobi : Ülkemizin en büyük elektronik platformlarından birine hoşgeldiniz !

  Giriş Yap

  Şifremi unuttum
  Kayıt olarak sitemizde yazı - proje - makale yayınlayabilirsiniz. Her ayın sonunda jüri tarafından seçilen bir yazar sponsorlarımızdan 100TL lik hediye çeki kazanacaktır. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye
 • Yarışma
 • sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Kayıt olmak için aşağıda sağ menüde bulunan kayıt butonuna basınız.
  Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping