Elinizdeki RGB şerti ledinizi Arduino ile kontrol etmek istiyorsanız doğru konudasınız.  Şerit ledler, içerdikleri led sayısına göre akım çekerler. Bu yüzden arduino çıkışına direk bağlayamazsınız. Arduino çıkışı 2-3 ledi ancak besleyebilir. Bu yüzden arada bir sürücü devresi kullanmalısınız. Bu devrede mosfet sürücü devresi kullanılıyor. Şekle bakınız: Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

arduino devresi

 

Tabii devrede pil kullanıldığına bakmayın. Şerit ledin uzunluğuna göre en azından 12V 1A lik adaptör kullanmalısnız. Şerit ledin bağlantısını renklerine uygun şekilde yapmalısınız. Mosfet için de uygun fiyatlı IRF N kanal mosfet yeterlidir.

 

Arduino Kodu:

 

 

Kaynak dosyaları:

 

Arduino kodu

Fritzing şekli

 

 

Paylaş
Önceki İçerikAssembly Diline Giriş
Sonraki İçerikMRFF: Esneyebilir 3D baskılar
Ulus Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü 1996-1999 Marmara Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği 2000-2004 Kırıkkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2013-2014
 • Muhammed Okur

  transistörün kolektör ucuna neden direnç bağladık ? bu devrede direnç kullanmasak bir sıkıntı çıkarmı ?

 • Erkan Okman

  Merhaba, bu güzel paylaşımın ve desteğin için öncelikle teşekkür etmek isterim. Yaşamış olduğum problemi paylaşmak isterim.
  5 adet 50cm uzunluğunda şerit ledleri birbirine seri bağladım ve ULN2003 üzerinden 7*5 = 35 şerit lede ayrı ayrı bacaklara girerek açma kapama işlemi yaptırıyorum.
  5 adet şerit led 2A çekiyor ve ULN2003’ün desteklediği bacak başına akım 400mA olarak görünmekte fakat ölçümlerimde 540mA akım çekiyor ve buda ledlerin parlaklığını kısıyor.Benim problemimde bu noktada başlıyor.Nasıl bir işlem yapmalıyım ki akımı artırıp parlaklığı sağlayabilirim. Bu konuda ki önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Teşekkürler.

  Not : 35 adet led 7 bacak üzerinden 5’er li gruplar halinde çalışıyor.Ama parlaklıklar 550mA akımla sağlanıyor.