Bir mikrodenetleyici LED ekran dahil, ses sistemi, seri haberleşme kullanarak vb. birçok yolla kullanıcıyla iletişim kurabilir. Bir LCD ekran modülü, mikrodenetleyici boardındaki en yaygın kullanılan çıkış cihazıdır . LCD modüller, seri haberleşme portları kullanarak bir ekranda veri gönderimini görüntüleme işlemini tek başına yapabilir, bu sistemler harici bir bilgisayara bel bağlamak zorunda değildir.
Karakter LCD modüller ve grafik LCD modüller olmak üzere, temel olarak iki çeşit LCD modül vardır . Bir grafik LCD modül kolaylıkla grafikleri görüntüleyebilir, ancak ASCII karakterlerini kolayca birleştirip metin olarak görüntüleyemez. Öte yandan karakter LCD modüllerinde; mikroişlemciler dahili hafızasında bulunan ASCII değerlerini ilgili ASCII karakterlerine kolayca gönderip modül ekranında görüntüleyebilir.

 
LCD modülleri; harfleri, sayıları, sensör değerlerini, saatleri vs. görüntüleme yapabilir. Onlar da ayrıca kaydırma ekranı olarak konfigüre edilebilir. LCD modüllerin suratlar, logolar vb. gibi özel karakterleri depolayan ayrı bir hafızası vardır ve kullanıcı bunları daha sonra LCD ekranda görüntüleyebilir. LCD ekran mikrodenetleyicilerle bu şekilde kodlandığında, en etkili biçimde kodlanmış olur; LCD modül üzerinde animasyonları görüntüleyebilir.
Bu proje Arduino kartı yardımıyla basit bir 16 x 2 LCD modülde küçük türde animasyonları görüntülemenin nasıl mümkün olduğunu açıklıyor.
çeviri bir

Devre Diyagramı :

CIRCUIT_14

 

Arduino Kullanılarak  16×2 LCD’de Nasıl Animasyon  Oluşturulur ?  yazı dizimizin devamı için aşağıdaki linke tıklayınız:

Arduino ile LCD ekranda animasyon oluşturma 2

 

5 YORUMLAR

  1. Hocam youtube videosunu embed kod olarak ekliyoruz. Youtube de video altında paylaş butonu, onun altında ekle butonu var. Oradan embed kodunu alıyoruz. Yazı kısmına geliyoruz. Yazıyı görsel kısmından metin kısmına çeviriyoruz. Bunun için metin’e tıklıyoruz. Embed kodu istediğimiz yere yapıştırabiliriz artık. Hocam bu arada kod yok sanırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here