Güneş takip sistemi arduino, servo motor,  2 adet LDR ve 2 adet dirençten oluşan ve amacı güneşe yada başka bir ışık kaynağına yönelmek olan bir sistemdir.

     Elimizde 0-180 derece iki yönde dönebilen, arduino kütüphanesi ile kontrol edilebilen standart bir servo motor vardır. Arduino kodu oldukça basittir. Kod parçasını ve açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

   Kod içinde “pos” değişkenini servonun başlangıç değerini 90 dereceye yani orta pozisyona ayarlamak için kullanıldı. LDR ler arduino nun A0 ve A1 pinlerine bağlandı. “tolerance” değişkeni küçük toleranslara müsaade etmek için kullanılmıştır. Aksi taktirde güneş paneli pozisyonunu ayarlamak için sürekli dönecektir.

     “Setup” fonksiyonunda LDR lerin bağlı olduğu pinler giriş olarak tanımlandı, servo motorun başlangıç pozisyonu belirtildi ve asıl kod çalışmadan önce 2 sn bekleme verildi. “Loop” fonksiyonunun içinde 2 LDR den aldığımız değerlere göre servo motora konum bilgisi verildi.

    İhtiyacınız olan tüm elektriksel parçaları ve bağlantıları şemada görebilirsiniz. Servo motorların sarı ucu kontrol ucudur ve bu uç arduino nun 9. pinine bağlanmalıdır. LDR lerin bağlantılarının yönelimlerinin aynı olmasına dikkat ediniz.

Arduino bağlantı şeması:

 

arduino-solar-tracker-circuit

 

Kaynak : http://www.electroschematics.com/10182/arduino-solar-tracker-servo/

  • dıjwar güzel

    güneş takip sistemini dc motorla da yapabilir miyiz? transistör kullanarak yön vererek?

    • Olabilir tabi.. Ama kesinlik için step motor daha uygun bence..