Birkaç yıl önce bilim ve teknik dergisinde Havada yazı projesi yayınlanmıştı. Ben bu devreyi uygulamıştım. Gerçekten çok güzel bir sonuç almıştım. Bu projeyi merak edenler buraya bakabilir. O zaman ki devre şöyle görünüyordu:

havada_yazıyazi   

Bilim ve Teknik dergisinde yayınlanmış proje  aşağıdaki projeden çok daha kolay. En azından hız ile uğraşmıyorsunuz. Eğer programlama ve elektronik tecrübeniz az ise bilim ve teknik projesini de bisiklete monte edebilirsiniz.

O zamanlar aklıma gelen bir proje ile geçen gün karşılaştım. Havada yazı devresini bisiklet tekerleğine monte etmişler.  Çok güzel bir görüntü oluşuyor. 

havada yazı bisiklet

Örnek animasyon:

p10

Satırında 32 led olan toplam 3 devre bir tekerleğe monte edilmiş.  Devrelerin enerji beslemesi de devre üstünde. Bir mikrodenetleyici “hall sensörü” yardımıyla tekerleğin dönüş hızını hesaplıyor. Bu sonuca göre ledlerin yanış hızı değişiyor. Devre 7.2V – 7.4V arası bir hızla çalışıyor.

BASKI DEVRESİ:

havada_yazı_baskı

YAPILMIŞ HALİ:

antistat1

finishedwheel1

Bu bisiklet projesini yapmak isterseniz yapılış aşamalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Program dosyaları burada.

  • Spoke-pov birzamanlar benim de üzerinde çalıştığım proje, gerçekten ilginç görüntüler var internette bununla alakalı. Benim devre hala yarım duruyor, aslında yaz gelmiş ve bisiklet sefaları başlamışken tamamlamak gerek..

  • Millet bisiklete bakacam diye kaza yapmasın.. 🙂

  • Daha detaylı olarak smd ledlerden ve rgb yapıp fotoğraf göstermek lazım. O zaman tam kaza sebebi (:

  • Pingback: Havada saat oluşturma (POV saat) | Elektronik Hobi : Elektronik Hobi()