Ana Sayfa Devre Şemaları Güç kaynağı devreleri Cep Telefonları İçin Adaptör Yapımı

Cep Telefonları İçin Adaptör Yapımı

2
407

indir (2)

Cep telefonlarını şarj ettiğimiz adaptörlerin basit bir elektronik yapısı vardır ve bu yapıyı elektronik bilmeyen birisi de oluşturabilir.  Adaptör dediğimiz şey bir D.C güç kaynağıdır yani A.C(Alternatif Akım) olarak aldığımız elektriği kullanacağımız voltaja indirerek  D.C(Düz akım) ye çeviren bir elektronik düzenektir.

   Transformatörler,   yüksek voltajlı A.C elektriği düşük voltajlı A.C elektriğe çevirmemize yardımcı olurlar. Doğal olarak transformatörler D.C ile çalışan alanlarda kullanılamaz.  

   Bir adaptör yapımı için öncelikle şarj edeceğiniz pilin saatlik olarak kaç watt güç verebildiği bilgisine ulaşmalısınız. Çünkü pili, sağlıklı bir şekilde şarj etmek için o pile saatlik olarak verebildiği güç miktarı kadar güç vermelisiniz. Mesela benim telefonumun pilinin üzerinde 4.4Watt/h yazıyor. Yani bu pil bir saat boyunca 4.4 watt verebilir ve bir saatin sonunda pil biter. 

   Buradan hareketle kullanacağınız transformatörün gücü ile şarj edeceğiniz pilin saatlik gücünün yaklaşık olarak aynı olması gerekmektedir. Ben 4 watlık bir transformatör seçtim çünkü pilimin saatlik gücü 4.4 watt  idi. Peki daha düşük güçte bir transformatör kullanırsam ne olur?  Mesela 2 watt lık bir transformatör kullansaydım pili şarj etmem 2-3 saat gibi bir zamanımı alırdı.  Diğer bir püf nokta ise pile kendi voltaj değerinin ne kadar üzerinde voltaj uygulanması konusudur ki bu aslında pilin kimyasal yapısı ile alakalıdır ama genelde bir pile kendi voltajının en fazla 2-3 volt fazlası uygulanır.  Mesela telefon pilleri 3.7 volt iken biz bu pili 5V ile şarj edeceğiz.  Çünkü 5V her zaman dijital elektronikte ideal bir voltaj değeridir. 

    Bu a.c voltajı nasıl d.c voltaja dönüştürdüğümüzü şu linke bakarak öğrenebilirsiniz;

http://elektronikhobi.net/opsiyonel-guc-kaynagi-yapimi/

   Buna ek olarak,  voltaj çıkışı alabilmeniz için usb soket kullanmanız gerekiyor. USB hakkında biraz bilgi için şu linke göz atabilirsiniz;

 http://elektronikhobi.net/usb-ile-senkron-seri-haberlesme-protokoluuygulama/

Adaptörde USB nin sadece power ve gnd pinleri kullanılır. 2 pin boşta kalır. 

Adaptör ile ilgili dökümanları şuradan indirebilirsiniz: Adaptör