[wpfp-link]
Bügünlerde Arduino ile uğraşıyorum. Arduino Mega 2560 kullanıyorum. İnternetten arduino modülleri neler var diye bakmak istemiştim. Başkalarının da işine yarar diye bir yazı dizisi olarak yayınlamaya karar verdim. Biraz uzun ve zahmetli bir iş olacak. Eksiklerim ve yanlışlarım olursa haber veriniz lütfen.
Şimdilik bu yazıda yararlanacağım site ebay.com sitesi. Genellikle alışverişlerimi bu siteden yapıyorum zaten.

MPU-6050 3 Axis gyroscope + 3Axis acce​lerometer module(3.3V-5V)

 

 

10 usd civarında bir fiyata satılan bu modülü iki bacak üzerinde dik durabilen hareket eden robotlarda kullanılıyor diye biliyorum. x,y,z eksenlerini ölçebilen, değişimleri algılayabilen, uygulamalarınızı dengede tutabilen  bir modül.  Gyroscope hakkında wiki sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Jiroskop hakkında türkçe kaynağa buradan ulaşabilirsiniz. Buna benzer sensör modüllerine, bunlar hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Acce​lerometer ise ivme ölçer demektir.  Bu sensör son zamanlarda cep telefonşarında, tablet bilgisayarlarda kullanılıyor.

Ebay satış sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikRengarenk led matrisler
Sonraki İçerikO rezil filmi kınıyoruz.
Ulus Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü 1996-1999 Marmara Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği 2000-2004 Kırıkkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2013-2014