[wpfp-link] 

Etrafımızdaki dünya bizim farkettiğimizden daha hızlı değişiyor. Bilgisayar teknolojisi masa üstü bilgisayarlardan dizüstü bilgisayarlara, oradan akıllı telefonlara ve tabletlere doğru hızla değişiyor. Önümüzdeki 10 yıl mobil bilgisayarlar ve bulut teknolojilerinin yılı olacak. Bu yazıda size Android işletim sistemleri için hazırlanmış en iyi ve ücretsiz Elektrik-Elektronik uygulamalarının bir listesini çıkardık.  Bu uygulamalar Elektrik- Elektronik alanında çalışanlar için çok kullanışlı olacak.

 

ElectroDroid –  Elektronikçiler için en faydalı ve popüler olmaya aday bir uygulama. Bu uygulama direnç renk kodları hesaplama gibi birçok hesaplama aracını içerisinde barındırıyor. Filre hesaplama, bobin renk hesabı, smd direnç kod hesabı, ön direnç hesabı gibi birçok hesaplamayı yapabiliyor.  Bu uygulama ile USB port,paralel port, seri port, ethernet portu, VGA konnektör gibi birçok malzemenin pin diyagramını görebilirsiniz. içerisinde AVR ve PIC veritabanı da bulunuyor. Bu uygulama şimdiden 1 milyondan fazla indirildi.  Eğer daha iyi versiyonunu yada reklamsız versiyonunu isterseniz 3 usd ye indirebilirsiniz.  Uygulamayı Google Play Store den daha ucuza almanız da mümkün.(1.24 usd) (Electrodroid Pro)

EveryCircuit –  elektronikçiler için basit ve kullanışlı bir adroid uygulaması. Devre tasarlamanıza simüle etmenize yardımcı olacak bir rogram. Devrelerinizde akım akışını izleyebilir, giriş-çıkış dalga şekillerini inceleyebilirsiniz. En güzel özelliklerinden birisi ise devrenin çalışmasını izlerken değişiklik yapabilir ve değişiklikleri hemen gözlemleyebilirsiniz. Bu özellik zaman kaybetmeden devrenizi geliştirmenize yardımcı olur. Programın ücretsiz versiyonunda malzeme kütüphanesi sınırlı. Ücretli versiyonu ise 10 usd den satılıyor. Play Store de 10000 den daha fazla satış yapmış. Size önerimiz programın ücretsiz versüyonunu denedikten sonra beğenirseniz satın almanız: EveryCircuit Premium

PartSeeker –Elektronik parça ve malzeme arama uygulamasıdır.  Ne yazık kü bu uygulama ücretli. Ama fiyatı 2 usd den daha az. Bu uygulama iş yeri dışındayken malzeme aramak ve malzeme hakkında bilgi almak için çok kulanışlı.

PIC Microdatabase – Bu uygulama ile Microchip firmasının ürettiği pic mikro denetleyicilerin datasheetlerine ulaşabilirsiniz. PIC ve dsPIC uygulamaları yapanlar için çok yararlı bir uygulama. Uygulama 100 bin kullanıcıya ulaşmış durumda.

DroidTesla –Bu uygulama da devre simülasyonu yapabileceğiniz başka bir android uygulaması. EveryCircuit uygulamasına özellikleri çok benziyor. Kullanıcı arayüzleri biraz farklı. Bana, EveryCircuit’in ücretsiz sürümü Droid Tesla’dan daha kullanışlı geldi. EveryCircuit uygulamasında, köprü doğrultucu, tersleyen yükselteç gibi bir çok devre hazır tanımlanmış. Seçip kullanabiliyorsunuz.  DroidTeslanın ücretli sürümü ise daha farklı. EveryCircuit den daha iyi. Çünkü daha geniş kütüphaneleri var.

ElectronicsToolKit –Direnç renk kodu hesabı, seri paralel devre hesabı gibi birçok hesaplamanın olduğu bir android uygulaması. Aslında bu özellikle Elevtrodroid uygulamasında da var. Bu uygulama 10000 kullanıcı tarafından indirilmiş.

AllDataSheet App – Alldatasheet.com sitesindeki dataheetleri bulabileceğiniz ücretsiz bir android uygulaması.  Aslında direkt siteden de datasheetlere bakabiliyorsunuz. Zaten site mobil versiyonda açılıyor.

Yukarıda elektronikçiler için kullanılabilecek birçok android uygulaması saydık. Bu uygulamaların yanında aşağıdaki uygulamalar da elektronikçiler için yararlı olabilir:

EquivalentResistanceSolver – Seri paralel direnç hesaplama

RF Pad Calculator – RF antenler için gerekli direnç hesaplama

AmpliCalc – Tersleyen ve terslemeyen amplifikatör hesaplama

FilterCalc – Uygun değerleri bulmak için filtre hesaplama

ControlCalc – Açık ve kapalı sistemlerin simüle edilmesi için yardımvı, transfer fonksiyonları hesaplayabilirsiniz.

M32 Assembly – Asembly öğrenmek isteyenler için simülatör uygulaması

Electronica – Kullanışlı bir uygulama. Elektronikle ilgili birçok sorunun çözümü var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here