Gömülü Sistem Uygulamaları

http://www.youtube.com/watch?v=Q0MfTDQHNaY

Gömülü Sistemler Nedir?

Gömülü sistem, minik bir bilgisayardır diyebiliriz. Kendine ait işlemci, ram, hafıza, giriş çıkış portları vardır.. Genel maksatlı, örneğin kişisel bilgisayar gibi bir bilgisayardan farklı olarak, gömülü bir sistem kendisi için önceden özel olarak tanımlanmış görevleri yerine getirir.

Bugün ortalama bir aile otomobilinde 20-25 adet mikrodenetleyici kullanıldığı söyleniyor. Arabanıza girmeden önce uzaktan kumandayla kapıları açıyorsunuz, içeri girip kontağı çeviriyorsunuz. CD çalarınızdan bir parça seçiyorsunuz, emniyet kemerinizi takmadığınız takdirde bir uyarı sesiyle karşılaşıyorsunuz… Bütün bu sayılan adımların arka planında çalışan minik bilgisayarlar sözkonusu. Arabınızın güvenliğini sağlayan ve uzaktan kumandayla kontrol ettiğiniz alarmda, arabanızın ateşlemesini kontrol eden sistemde, cd çalarınızda ve aracınızdaki diğer sistemlerin merkezinde bir “mikroişlemci” görev yapmakta. Bu işlemciler de çoğu zaman birbirleriyle iletişim içindeler.
Örneğin buzdolabının, çamaşır makinesinin kontrol kartı gömülü bir sistemdir. Kullanım alanı daraltılmıştır; motor sürer, kullanıcının kontrol arayüzünde(butonlar, düğmeler) yaptığı değişiklikleri yorumlarlar vs.

Bu sayfa bir kategori ayrım sayfasıdır. Aşağıdaki linkleri kullanarak, o konularda yazılmış makalelere ulaşabilirsiniz.

[alert-announce]GÖMÜLÜ SİSTEM UYGULAMALARI[/alert-announce]

Arduino Uygulamaları

Arduino kullanılarak hazırlanmış uygulamalar

Sayfaya Git

Diğer Gömülü Sİstem Uygulamaları

MSp430, ROSberryPi ve diğer sistemler

Sayfaya Git