Ana Sayfa Elektronik Öğrenin Genel Bilgiler İkiden Fazla RS232 Cihazın Arasındaki Veri Transferi

İkiden Fazla RS232 Cihazın Arasındaki Veri Transferi

0
1605

Veri transferleri iki tip cihaz arasında gerçekleşir. “Master” ve “Slave” cihazlar.  “Master” cihazlar veri transferlerini kontrol eder ve cihazların veri alıp gönderebilmesine izin verirler. “Slave” cihazlar ise “Master” cihazların kontrolünde veri transferi gerçekleştiren cihazlardır. Çoklu cihazlar arasındaki veri transferlerinde sadece bir “Master” cihaz, bir çok “Slave” cihaz bulunur.  Bu durum neredeyse tüm veri transferi protokolleri için aynıdır.

data-transfer-img

RS232 protokolü için bu durum biraz daha basittir. RS232, bir alıcı hattı bir de verici hattını destekler. Bu durumda alıcı cihaz ve verici cihaz bellidir.  Kullanılan cihazları tam olarak “Slave” yada “Master” cihaz olarak tanımlamak güçtür.  Fakat RS232 protokolünü destekleyen bazı cihazların Alıcı(RX) ve Verici(Tx) pinleri haberleşme olmadığı durumlarda daima “Logic-1” dir.  Bu tür cihazları “Master” olarak tanımlayabiliriz fakat tam olarak “Master” cihaz anlamını karşılamaz.   Bu tür cihazların  Tx ve Rx pinlerinin haberleşme olmadığında daima “5V “ya da “Logic-1” olması bu hatta başka bir alıcı veya verici bağlanmasını olanaksız kılar.  Çünkü hat üzerindeki “5V” diğer cihazların gönderdiği verileri bastırmış olur.

Normal Bir RS232 yani UART  bağlantısı şu şekildedir;

rs232_cable

 

Adsız1

Buraya başka bir alıcı veya verici cihaz ekleyebilmek için hat ile cihaz arasına bir tampon transistör koymanız gerekiyor. Bu transistör yardımı sayesinde hat üzerindeki sürekli “5V” ile diğer cihazın gönderdiği verilen arasına bir tampon yapmış oluruz.

Adsız

Buradaki PNP transistör’ün “Base” bacağına bağlanan birinci verici cihazın TX bacağı her “0V” olduğunda  transistör açılarak veri hattı “GND” ye çekilmiş ve hat üzerindeki diğer cihazın hatta uyguladığı “5V ” ortadan kaldırılmış olur.  Bu sayede 1. cihazın veri transferi gerçekleşmiş olur.   2. cihazın verici pini “0V” olduğunda ise hat üzerinde bulunan VCC voltajı yani “5V”  10k ohmluk direnç ile diskalifiye edilmiş olur.  Bu durumda iki verici cihaz tek alıcı cihaza veri gönderebilir.

Fakat iki verici cihazın aynı anda veri göndermeye çalışması da ayrı bir sorundur.  Bu sorunun çözümü içinde bu iki vericinin birbiri ile haberleşmesi gerekir.Bu durumda eğer birisi veri gönderiyorsa diğerinin beklemesi programsal olarak sağlanabilir.

 

 

p10 led panel

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here