Isıtıcı-Çamaşır Makinesi

a1a2

Çamaşır makinesine alınan suyu termostatta ayarlanan sıcaklıkta ısıtan devre elemanıdır. Paslanmaz çelikten yapılmış ve kazan içerisine yerleştirilmiştir. Kazan içerisine yerleştirildiğinden dolayı yıkama suyunu dışarıya sızdırmaması için, sızdırmaz conta ile yalıtımı yapılmıştır.

Çamaşır makinelerinde 1900 Watt gücünde ısıtıcılar kullanılmaktadır. Isıtıcı üzerinde bir veya iki  adet sıcaklık sigortası bulunmaktadır. Kazanda su yokken ısıtıcı çalışmaya başlarsa, plastik kazanın aşırı ısınmadan dolayı erimesini önlemek için sıcaklık sigortası şebeke gerilimini keser. Sıcaklık sigortası, erdikten sonra ısıtıcı açık devre olacağından değiştirilmesi gerekir. Ancak sıcaklık sigortasının erimesinin nedeni mutlaka bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.

Elektronik kontrol sistemi kullanılan çamaşır makinelerinde  , ısıtıcı elektronik kart üstündeki röle vasıtasıyla kontrol edilir.

 a3a4

 

Olası Arıza Neden ve Sonuçları:

Isıtıcının kopuk olması durumunda , (2100, 2700,2800 serisi hariç) makine ısıtma yapmadan , soğuk yıkama yaparak programı tamamlar , bu durumda kötü yıkama şikayetleri ile karşılaşılır.

Isıtıcı izolasyonunun zayıflaması veya gövdeye kaçak yapması durumlarında sigortayı veya kaçak akım rölesini attırma şikayeti ile karşılaşılabilir.

Isıtıcı gövdesine kaçak olması durumunda , kullanılan evde kaçak akım rölesi yoksa ısıtıcının kuru olarak devreye girmesi sorunu ile karşılaşılır.

Isıtıcı açık devre ise E02,ısıtıcı sürekli devrede ise E03 arıza kodu ile gösterilir.

Isıtıcı-Bulaşık Makinesi

a7

Isıtıcı-Kurutma Makinesi

a8

a6