Kontrol deyince ben de dahil olmak üzere bir çok kişinin aklına yazılım gelir. Çünkü hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkan akıllı kontrol sistemleri yazılım tabanlıdır. Fakat işin biraz daha detayını araştırdığınızda yazılımın sadece kontrol sistemlerinin  referans ve giriş değerlerinden ibaret olduğunu anlarsınız. İşin mühendislik kısmı çok ayrıdır.

math

Kontrol sistemleri, istenilen giriş değerlerinin istenilen çıkış değerlerini vermesi için tasarlanır.  Tabi bu noktada işin içerisine matematik giriyor.  Matematik, insan hayatında fiziksel eylemleri tarif etmek için kullanılan bir dildir. Ve bu dili tasarladığınız sisteme de uyarlayabilirsiniz.  Eğer kontrol sistemleri bu ise o halde çok basit bir elektronik devreyi de bir kontrol sistemi olarak düşünebilirsiniz.  Çünkü en basit bir elektronik devrenin bile bir giriş değeri ve bir de çıkış değeri olabilir.  Burada önemli olan bu kontrol sistemlerini matematiksel olarak modelleyebilmektir.  Çünkü eğer bir sistemi matematiksel olarak modellemez iseniz bu sistemin hangi giriş değerlerinde hangi çıkış değerleri vereceğini öngöremezsiniz.

Electronic

Elektronik devreleri genellersek matematiksel olarak 3 çeşit tepki veren devrenin olduğunu söylemek mümkündür.   Birincisi kapasitif devreler, ikincisi indüktif devreler, üçüncüsü ise ne kapasitif ne de indüktif devrelerdir.  Bu üç devre kategorisine göz attığınızda göreceli olarak hemen her devrenin çıkış değerleri bu üçü gibidir.  Örnek vermek gerekirse aşağıdaki bir dirençten oluşan devreyi göz önüne alalım.  V=I.R formülünü hesaba katarak giriş voltajının, çıkış voltajı ile doğru orantılı olduğunu ve bu yüzden lineer bir sistem olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda giriş voltajının değerini bildiğimiz taktirde çıkış voltajını da hesaplayabiliriz. Bu işlem için devrenin Giriş ve Çıkış değerlerini oranlayarak bir fonksiyon elde edip bu fonksiyonla da giriş voltajını çarptığımızda çıkış voltajını elde edebiliriz.  Bu oran fonksiyonuna transfer fonksiyonu ismini verip bu matematiksel yaklaşımı tüm elektronik devrelere uyarlayabiliriz.

Adsız

Lineer sistemlerin matematiksel modellemeri yukarıdaki örnek gibi gayet basittir.  Herhangi bir diferansiyel denkleme ya da ağır matematiksel terimlere ihtiyaç duyulmaz. Fakat dizayn ettiğiniz sistemler kapasitör ve indüktör gibi kapasitif ve indüktif elemanlar içeriyorsa bu durumda matematiksel modellemeleriniz lineer sistemler kadar kolay olmaz. Çünkü bu durumda zaman kavramı ve zamanla değişen kavramlar işin içerisine girer.  Bu durumda modellemenizde diferansiyel denklemleri kullanmak mecburiyetinde kalırsınız. Ve bu diferansiyel denklemleri çözmek için ise çoğu zaman laplace transform yöntemine başvurmanız gerekir.    Yine bir örnek vermek gerekirse;  aşağıdaki RC devreye bir göz atalım. Bu devrenin transfer fonksiyonunu  laplace uzayda ve reel uzayda bulmaya kalktığımızda  laplace uzaydaki çözümün çok daha kolay olduğunu görebiliriz. Laplace uzay madem daha kolay o halde tüm modellemeleri laplace uzayda yapmak daha mantıklıdır. Fakat laplace uzayda çoğu matematiksel ifadeler reel uzaydaki gibi fiziksel eylemleri tanımlamaya yetmez. Bu durumda iki uzaydaki çözümleri karşılaştırarak laplace uzayda hangi işlemin gerçekte ne anlama geldiğini görmemiz gerekir.

RC devre

 

Başka tip tepki veren diğer elektronik devremiz ise RLC devrelerdir. Aslında sadece LC devreleri de akım baz alındığında böyle tepki verir.  Tabi bu tür devreler de lineer olmadığı için matematiksel olarak modellenmesi için diferansiyel denklemlere başvurulması gerekir.  Ve yine bu diferansiyel denklemlerin en kolay çözüm yolu laplace uzayından geçer.

RLC devre

 

Böylelikle konuya kaba taslak giriş yapmış olduk.  Bir dahaki yazımda bu denklemlerin pratikte ne işe yaradığından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim…