RAM

Geçen hafta RAM’in çalışma mantığından bahsetmiştim. Bu hafta iç yapısı ve kaba taslak oluşumu hakkında kendimce bir kaç şey yazmak istedim.

Geçen haftaki yazı için şu link’e bakabilirsiniz;

 http://elektronikhobi.net/ram-dijital-hafiza-yapisi1-2/

RAM, aslında mikro işlemci yapısından pek farklı sayılmaz.  Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi RAM’in depolama hücrelerinde tutulan binary sayı sistemindeki bilgiler birleşerek kaydedilen veriyi oluşturur. Bir Ram birimi , Ram hücrelerinden meydana gelir. Ram hücreleri ise ram birimi içerisinde kelime boyu olarak adlandırılan hatlara bölünmüştür.  Bir kelime boyu birim olarak belirli sayıdaki bitler yani ikilik tabandaki sayılardır.  Mesela 4 Bit, 8 bit, 16 bit, 32 bit, 64 bit olabilir. Doğal olarak kelime boyu ne kadar büyürse hafızada tutulabilecek en büyük sayı da o kadar artar.

RAm-1png

Yukarıda gördüğünüz  depolama biriminin şematiğidir. RAM biriminin çevresi ile haberleşmesi  input ve output hatları, adres seçim ve bilgi trasferinin yönünü belirten kontrol hatları(Read ve Write) aracılığı ile sağlanır.  Input data hatları bilginin depolanması için output data hatları ise bilginin bellekten okunabilmesi yani transfer edilmesi için kullanılır.

Bir Ram birimi, kelime boyları ve kelime boylarındaki  bit sayısı ile belirtilir. Adres hattı, Ram birimindeki kelime boyunu seçer.  Ram birimi içerisindeki her kelime boyuna belirli bir adres sayısı atanmıştır.  Bu sayı “0” dan başlayarak “2^k-1” sayısına kadar gider. Burada k hat sayısını belirtir. Yani her bir hattın üzerinde bir kelime boyu vardır.

RAm-2png

 

Mesela, İşlemci tarafından harddiskten alınan 2Byte büyüklüğündeki bir veri işlemci tarafından rastgele atanan ramin 1021 numaralı adresine kaydedilmesi istenir ve bunu sonucunda 2Byte büyüklüğündeki veri gerekli transfer işleminden sonra 1021 numaralı adresteki data birimine kaydedilir bu işlemin hemen ardından yeni bir veri yine işlemci tarafından atanan başka bir adrese kaydedilir ve bu şekilde veri grupları birleşerek işlenecek olan toplam veriyi oluştururlar. Kayıt işleminin esası bu şekilde oluşur.

Yazma işlemi verilerin belleğin input hatlarına yönlendirilmesi,  okuma işlemi ise verilerin belleğin output hatlarına yönlendirilmesi anlamına gelir.

Yazma işlemi şu şekilde yapılır;

1-) Adres hattına  istenilen kelime boyu adresi girilir.

2-) İnput hattına depolanacak veri girilir.

3-) Ram biriminin Write input hattı aktif yapılır.

Okuma işlemi ise şu şekilde yapılır;

1-)Adres hattına istenilen kelime boyunun adresi girilir.

2-) Ram biriminin Read input hattı aktif edilir.

Seçilen kelime boyundaki veriler okunurken değişmez ve ya silinmez.

 

Ram birimleri de birleşerek ram i oluturur.

RAM hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu yazıyı okumanızı öneririm;

RAM YApısı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here