Bu yazıda sayı tabanları arasında kolayca geçişi anlatacağım öncelikle sayı tabanlarına kısaca değinmek gerekirse sayı tabanlarına baktığımızda şuan günümüzde kullandığımız sayı tabanı onluk sayı tabanıdır.

 

Sayı tabanları içerdikleri rakam miktarına göre isimlendiriliyor.

2lik bir sayı tabanında = {0 ve 1}

10 luk sayı tabanında =  {0 1 2 3 4 5 6 7 8 9}

16 lık sayı tabanında = { 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F}

Şeklinde gidiyor örnek bir sayı alırsak

Onluk tabanda ki 14 sayısı ikilik tabanda 1110 şeklinde 16 sayı tabanında E şeklinde gösterilir. Bizim ihtiyacımız olan portları adreslerini öğrenmek olacağı için sayı tabanlarında pek fazla derine inmiyorum.

Öncelikle yapacağımız işlem tüm microsoft sürümlerinde bulunan hesap makinemizi açmak.Ardından hesap makinemizde görünüm kısmından programcı seçeneğini seçiyoruz.

programcı hesap makinesi

Bu hesap makinesi bize bir çok kolaylık sağlayacak bir çok işlemi kolayca bu hesap makinesi sayesinde yapabiliriz. 

Şimdi msp430 launcher görüntüsünü ekleyelim ve portları üzerinde görelim.

table_msp430

 

 

Gördüğünüz gibi msp de ki portlar P1_0 dan bşalayarak P2_3 e kadar gidiyor. Burada ki iki şekli birleştirirsek.

 

 

 

 

 

Burada şu mantığı anlasak yeter şimdi bizim portlarımız sıfırdan başlar ve devam eder yani aslında 1. portumuz P1_0 dır 2. portumuz ise P1_1 dir. Şimdi siz eğer 1.0 yakmak isterseniz P1_0 tam üzerinde ki 0 a tıklıyorsunuz. (Diğer portlar tam hizalı olmadı ama mantık aynı). hesap makinesi sol taraftan onaltılıyı seçtiyseniz size onaltılık değeri veriyor örnek olması açısından biz mspmizin P1_0, P1_2 ve P1_6 portlarını kullanmak istersek yeni görüntümüz şu olur.

portlar

 

 

Bu bizim on altılık tabanda ki değerimiz eğer 10 luk tabanda ki değeri istersek bize 69 değerini verir. Aynı şekilde ikilik tabanda ki değeri de 01000101 dir. Buda şu anlama gelir bizim P1_0, P1_2 ve P1_6 aktiftir.

Herhangi bir sorunda buraya yorum olarak yazarsanız veya mail ile ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Kaynak Belirtmeden Lütfen Bu Yazıyı Paylaşmayın.