Ana Sayfa Uygulayın Gömülü Sistemler Toprak nem sensörü ve otomatik sulama

Toprak nem sensörü ve otomatik sulama

11
1229

1-82_zpsf18b7b67

Günümüz akıllı evlerinde artık o kadar çok gelişme var ki, insanlığa pek yapacak iş kalmıyor. Eski zamanların filmlerinde robotların ev işlerini yapması, farklı bir yol ile gerçek oluyor.

Bu yazımızda konumuz otomatik sulama ve toprağın nemini dengeleme üzerine.

Fotoğrafını gördüğünüz bu basit dedektör, toprağın direncindeki değişimi opamp ile karşılaştırarak toprağın nemini ölçmemize yardım ediyor. Kullanımı oldukça basit;

Eğer profesyonel bir ölçüm yapmayacak isek, normalde sulamamız gerektiğinde toprağa bu ölçüm kısmını batırıp, üzerindeki trimpottan, yine üzerindeki kırmızı ışığın tam söndüğü ana ayarlıyoruz ve toprağımızı normal bir şekilde suluyoruz. Toprak nemlenince direnci düşüyor ve sensörün üzerindeki opamp, bizim d0(kırmızı) ledimizi yakıyor. Led yanarken dijital çıkışın sıfır olduğunu aklımızda tutmakta fayda var. Tekrardan led söndüğünde ise anlıyoruz ki toprağın artık sulama vakti gelmiş ve dijital çıkışı bu durumda bir(3.3v) oluyor. Bu sensörü sadece görsel uyarma ya da çıkışı ile buzzer tetikleyip sesli uyarma olarak kullanabilir ya da bir mikrodenetleyiciye bağlayarak belirli süre otomatik sulama yaptırabiliriz.

nem

Buzzer yerine röle bağlayarak herhangi bir cihazı aktif etmeyi sağlayabilirsiniz, toprak nemlendiği gibi çıkış deaktif olacaktır ancak bu toprağı otomatik sulamak için pek de sağlıklı yöntem olmayabilir, zira sansörün deaktif olması için gereken su miktar bitkilere yetmeyebilir. Bunu için mikrodenetleyici kullanmak gerekirse:

nem1

Böylelikle ne kadar süre sulamamız gerektiğini kolayca programlayabilir ve ardından sulama motorunu durdurabiliriz. Ayruca birden fazla pompa ile toprağa sıvı katkıların da zamanlaması yapılabilir(örneğin orkidelerin ayda bir kendi besiniyle birlikte sulanması gibi). Örnek kodlar ektedir.

Röle seçerken 5v ile tetiklene ve kontaklarının sulama motorunu kaldırabileceği güçte olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca motorun bağlandığı kontaklara voltaj uygulanırken motora uygun voltaj verilmeli(örneğin 220v gibi) ve bu uçlar karıştırılmamalı. Aksi halde devremizi yakabiliriz.

Tüm bunların haricinde nem sensörümüzün ayrıca bir de analog çıkışı var ki toprağın nem oranını ölçmemize yardımcı olabilir ve süreyle tahmini sulamadansa tam değerinde sulama yapabiliriz. Bu hassas bitkiler için özellikle gerekebilir. Bu analog çıkışı direk mikrodenetleyicimizin analog girişine bağlanıp, gerekli durumlarda çıkış değeri ölçülerek karşılaştırma yapılabilir.

nem2

Sadece saksı sulama yapılacak ise şu tarz minik mompa motorları bulmak mümkün, üstelik 5v ile verimli çalışmaları, ekstra güç kaynağı ve gerilim hattı derdini de ortadan kaldırıyor.

pump

Dijital output için hazırlanmış pic ile 5sn sulama yazılımı (güncellendi)–> nem