Çığlık sesi devresi
06 Mart 2013
Dirençler
06 Mart 2013
bilim fuarı

 

Sitemizi takip eden ziyaretçilerimiz arasında çok sayıda lise öğrencisi var. Bu konumuzda bu arkadaşlarımıza Tübitak bilim fuarları hakkında bilgi vermek ve örnek proje fikirleri üzerinde tartışmak istiyoruz.

  • Tübitak bilim fuarlarının resmi sitesinde belirtildiği gibi Türkiye genelinde 1000 okul pilot okul olarak seçilmiştir. Eğer bu okullardan birinde öğrenciyseniz yapmanız gereken şey, birlikte proje hazırlayabileceğiniz yakın arkadaşlarınızla birlikte, istediğiniz bir öğretmene giderek danışman öğretmen olmasını rica etmek.
  • Tübitak bilim fuarlarına katılmak için proje başına 1 – 3 öğrenci ve 1 danışman öğretmen gerekiyor.  Tübitak bilim fuarları başvuru linkine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sizlerden çok maliyetli, gelişmiş teknojili projeler hazırlamanız istenmiyor. Bilgi seviyenizin çok üstünde veya altında projelerde beklenmiyor. Projelerin maliyetleri okul tarafından karşılanıyor. Okulun projeler için ayırmış olduğu bir bütçesi mevcut.
  • Yapacağınız proje bir cisim olarak ortaya da çıkmayabilir. Bir fikir, bir düşünce veya insanların dikkatine sunmak istediğiniz konuları projelendirebilirsiniz.
  •  Tübitak bilim fuarları ile ilgili daha fazla ayrıntıya bu klavuzu indirerek ulaşabilirsiniz: Tıklayınız
  • Fuarlar Nisan – Mayıs aylarında okullarınızda sergilenecek. En geç 19 Mayısta fuar sergilenmiş olacak.
  • Tübitak Bilim Fuarları tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Tübitak bilim fuarlarına hazırlık aşamaları nasıl olacak?

Klavuzlarda bu konuda bize yardımcı olması amacıyla bilimsel yöntem işleyiş şeması gösterilmiş. Aşağıya bunu kopyaladım. Projenizi hazırlarken kolaylık olması için bu işleyiş sırasına dikkat ediniz:

bilimsel yöntem

bilimsel yöntem

Tübitak bilim fuarlarına nasıl bir projeyle katılabilirsiniz?

Bir sonraki konumuza bu soruya cevap arayacağız.

Bir önceki yazımız olan 555 li gecikmeli çalışan devre başlıklı makalemizde 555 devresi, 555 li gecikmeli çalışan devre ve gecikmeli çalışan devre hakkında bilgiler verilmektedir.

[sociallocker id="10094"][printfriendly][/sociallocker]
Fatih
Fatih
Elektronikle uğraşmayı seven yazar, öğrendiklerini 2011 yılından bu yana internette paylaşmaktadır. Kendisi elektrik elektronik öğretmeni olmakla birlikte, elektrik elektronik mühendisliği bölümünde öğrenim görmektedir. (mezun olduk şükür :) )

1 Comment

  1. […] Tübitak bilim fuarları ve örnek projeler 1  konumuzda Tübitak bilim fuarları ile ilgili bilgiler paylaşmıştık. Bugünkü konumuzda bilim fuarlarına katılmak için hazırlanabilecek projeler üzerinde duracağız. […]

Bir Cevap Yazın