Özellikle elektroniğe yeni başlamış insanların kafasına takılan sorulardan birisi de budur: Watt, amper, volt, ohm nedir? Bunların arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu yazımda bu konuya değinmek istedim.

 

Bu sorunun kısa bir cevabı var:

İletken malzemeler her zaman hareketli elektrik yükleriyle doludur ve bu yük hareketlerinin toplamına elektrik akımı(amper) denir.  Gerilim (Volt-voltaj)  elektrik akımına neden olan potansiyel farktır.  Yükseklik seviyesi farklı iki noktayı birleştiren su borusundan suyun akması gibi…  (Dikkat ederseniz pilin bir tarafı + diğer tarafı – dir.  Prizlerimizde bir uç faz, diğer uç nötr’dür. ) .  İletkenin belli bir akım taşıma kapasitesi vardır. Bu yüzden akım arttıkça artan bir iletken direnci söz konusudur.  Her iletkenin direnci(ohm) vardır.  Akım, gerilim ve direnç arasındaki ilişkiyi OHM kanunu ile ifade ederiz.

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz:

 

 

 

Peki Watt nedir? Watt aslında temel enerji birimdir. Watt= Joule/sn formülü ; 1 saniyedeki Joule (enerji) sayısını ifade eder. Elektrikte watt genellikle böyle ifade edilmez.

 

Watt= volt x amper   yani Güç = gerilim x akım

 

Alternatif akımda geçerli olmasa da temel formülümüz yukarıdaki gibidir. Sanırım formüle bakarak Watt için transfer edilen toplam enerji diyebiliriz. Bazı kaynaklarda bu şekilde ifade ediliyor. Watt konusunda aşağıdaki video oldukça açıklayıcı:

 

Bu konuda Watt, ohm, amper ve volt arasında nasıl bir ilişki olduğuna dair kısa bir cevap vermeye çalıştım.  Aslında bu konu bu kadar basit değil.  Fakat temel seviyede bunların anlaşılması yeterli olacaktır.   Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

 

2 YORUMLAR