Basit bir güç kaynağı yapmak için çok fazla elektronik bilgiye ihtiyacınız yok.  Fakat yaptığınız güç kaynağının beklentileri karşılaması önemli bir konu. Kaynaktan çekmek istediğiniz güç arttıkça bu kaynağı dizayn etmek ve yapmak bir o kadar güçleşiyor.  Daha fazla güç, daha fazla maliyet, daha ağır transformatör ve daha karmaşık devre dizaynı gerektiriyor.

power1

Daha önceki yazılarımdan basit bir güç kaynağının nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Bu gün 78xx Serisi Regilatör Entegrelerini kullanarak  12 Volt, 30 Amperlik güç kaynağının yapımının mantığını anlatmak istiyorum.  78XX serisi voltaj regülatörleri 2,5 Volt drop-out voltajı ve 1 Amperlik kapasitesi olan regülatörlerdir.  Yani ben bir 7805 regilatörden 5 volt alabilmem için en az 7,5 volt vermem ve en fazla 1 Amper almam gerekiyor. Fakat ekstra olarak kullanacağımız transistörler ile bu çektiğimiz akım kapasitesini arttırabiliriz.

Mesela şu devreye Göz atalım;

12v30a
http://www.zen22142.zen.co.uk/ adresinden alıntıdır.

 

 

Burada 6 adet TIP2955 tipi PNP transistörü paralel bağlayarak bir devre oluşturulmuş. Bu devredeki temel mantık, çekilen akımın regülatör ve transistörler ile paylaştırılmasıdır. Regülatörümüzden en fazla 1 Amper çekebiliyorsak o halde biz de çekeceğimiz diğer akımları transistörler üzerinden alırız.  Regülatör ise sadece voltajı sabitleme görevi üstlenmiş olur.

TIP2955 transistörün datasheet’inde mutlak maxmimum collecter akımının 15 Amper olabileceği yazıyor.  Tabi bu durumda transistör çok fazla ısınacaktır.  Transistörün çalışabilmesi için “base” bacağı ile “emmiter” bacağı arasında 0.7 volttan daha büyük bir voltaj farkı olması gerekiyor. Bu durumu sağlayan R7 ismindeki 100 ohmluk bir direnç. Eğer devreden 30 Amper çekilirse direnç üzerinden 40 mA geçecek ve direnç üzerinde 4 volt gibi bir voltaj farkı oluşacaktır.  Kaynaktan farklı miktarlarda akım çekildiğinde bu fark tabi değişecektir.

 

regülatör

R1-R6 dirençleri transistörlerin akım kazançlarının üretim töleransarından dolayı birbirlerinden farklı olma ihtimalinden konulmuştur. Her transistörden olabildiğince eşit akımın geçmesi istenmiş.

30apsuvoltages
http://www.zen22142.zen.co.uk  adresinden alınmıştır

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here