GİRİŞ

Elektronikhobi.net sitesi olarak yeni bir devre ile karşı karşıyayız. Bu devre daha önce paylaştığımız “8 kanallı PWM led efekt devresi” nin bazı ihtiyaçlara göre daha gelişmiş bir modelidir. Düşünün ki ; 8 kanalın her birine tasarımınıza göre bir harf veya bir şekil yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde yepyeni tasarımlar yapmanız mümkün.  Ticari olarak vitrin süsü veya dükkan tabelası kontrol devresi olarak da kullanabilirsiniz. Sizi sınırlayan etken kullanığınız anahtarlama elemanının (tristör,transistör veya mosfet) akım sınırlarıdır.

Devrenin ayrıntıları için  tıklayınız

ELEKTRONİK DEVRE

Elektronik devre şeması için tıklayınız.

Elektronik Devre şemasında kullanılan mosfetler 5A e kadar yükü kontrol edebiliyor. Devreyi yaptığım sıralarda 1.2 tl civarında fiyatı vardı. Bunların yerine BD237 NPN transistör kullandım. BD237 1.5 A e kadar akıma dayanabiliyor. Bu akım kapasitesi her kanala yaklaşık 70 -75 led bağlanmasına izin veriyor.

 BASKI DEVRE

 Baskı Devre Çizimini indirmek için tıklayınız. Sadece Devre yollarının çizimi için tıklayınız.

Arkadaşlar birkaç yerde atlama kullanmak zorunda kaldım. Bu atlamaları elektronik devre şemasından anlayabilirsiniz sanırım.

 HEX PROGRAMI

Devrenin .hex programını indirmek için tıklayınız.

Arkadaşlar devre defalarca denenmiştir. İlerleyen günlerde bu devre ile ilgili birkaç video daha yayınlayacağım. 2 dk lık bir video çektim ama 190MB boyutundaymış. 🙂 Birkaç gün içinde dükkan bölümünden kit olarak bu devreyi satın alabileceksiniz.

Devre ile ilgili kafanıza takılan noktaları çekinmeden sorabilirsiniz.

CIMG4123 ile bolanka

 

Bir öğrencim bu devre ile Arapça  “Allah” yazısı hazırlamış. Video sunu aşağıya ekliyorum:

 

Bu proje  forum sitemizde tartışmaya açılmıştır. Siz de katılmak isterseniz bu konudan devam edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here