Aktif Süzgeçler

5
1160

Analog devrelerde süzgeç kullanmak gerekir. Frekans spektrumunda biçim vermek için bu süzgeçler kullanılır. Pasif R,L ve C ile de gerçekleştirlebildiği gibi aktif Transistör, opamp gibi elemanlarla da yapılabilir. Elektronik ve haberleşme sistemlerinde süzgeçlerin yaygın bir kullanımı vardır.

Sisteme uygulanan frekansın bir kısmının geçirilmesi gerekebilir. Temel olarak aldığımızda;alçak geçiren, yüksek geçiren, bant geçiren, bant söndüren filtreleri bulunur.

Önemli filtre parametreleri;

  • Kesim frekansı,
  • kalite faktörü,
  • geçirme bandı kazancıdır.

Küçük kalite faktörü istendiğinde RC filtreleri iş görür. Fakat yüksek kaliteler için LC süzgeçleri kullanılmalıdır. Düşük frekanlarda bobin endüktansları büyük olacaktır. Ayrıca bobinlerin kullanımı ile hem maliyet hemde kapladığı yer artacaktır. Bu yüzden düşük frekanslarda aktif elemanlar kullanılır.

Alçak Geçiren Filtre

Alçak geçiren filtre, belirli bir frekansın altındaki frekansları geçiren üstündekileri ise zayıflatan bir devredir. Bu devrede Köşe frekansına fL denir. fL, aynı zamanda; 0.707 frekansı, -3dB frekansı veya kesim frekansı olarak ta isimlendirilir.

alçak geçiren filtre

devre ags

Yüksek Geçiren Filtre

Belirli bir frekansın üzerinde ki değerleri geçirir.Altındaki frekansları ise zayıflatan filtre devresidir. Yüksek geçiren filtre, Alçak geçiren filtrenin tersidir.

yüksek geçiren filtre

devre ygs

Band Geçiren Filtre

Belli bir frekans aralığını geçirir, bu band aralığının dışındakileri ise geçirmez. Filtrenin çıkış geriliminin ve kazancının maksimum olduğu noktaya merkez frekansı (tepe noktası) denir.

band geçiren

Band Durduran Filtre

Belirli bir band aralığının dışını geçiren filtredir. Ayrıca band söndüren filtre de denir. İstenmeyen gürültüleri engellemek amacıyla kullanılabilir.

band durduran

p10 led panel

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here