Ana Sayfa Elektronik Öğrenin Alternatif akım teorisi Alternatif akım nedir? Nasıl Üretilir?

Alternatif akım nedir? Nasıl Üretilir?

0
2216

 

AC Dalgası

Doğru akım veya diğer adıya DC, bir elektrik devresinden tek tönlü akım veya gerilim geçişi olan dalga şeklidir. Genellikle DC akım ve gerilim güç kaynakları, piller dinamolar ve güneş pilleri tarafından üretilir. DC gerilimin belli bir yönü ve belli bir değeri vardır. Örneğin +9v , -5v gibi.

Bilinen başka bir gerçek de DC gerilim değerinin değiştirilemeyeceğidir.  Fiziksel bir etki olmadığı sürece DC gerilimin ne şiddetini ne de yönünü değiştiremeyiz.

Aşağıdaki resimde DC şekli gösterilmektedir:

DC DEVRESİ VE DALGA FORMU:

AC yani altrnatif akım ise zamana bağlı olarak hem yönü hem de şiddeti değişen bir dalga şekline sahiptir. Ac dalga formu genelikle sünusoydal şeklindedir. Aşağıdaki formülle tanımlanır:

  A(t) = Amax x sin(2πƒt).

Evlerimizde kullandığımız alternatif akım sinüsoydal alternatif akımdır. Yani dalga şekli sinüs şeklindedir.  Daha önce AC dalga formu zamana  bağlı olarak değişir demiştik. Bu değişiklik periyodik bir değişikliktir ve jeneratörün dönüşünden kaynaklanmaktadır.

Alternatif akım pil , akü gibi malzemelerle depolanamaz. İhtiyaç olduğunda alternatörlerle üretmek kolaydır. Alternatif akımın belirli bir frekansı vardır. Bu frekans onu üreten alternatörün dönüş hızına bağlıdır. Sinüs şeklinde şu noktalar önemlidir:

AC Dalga Formu Karakteristikleri:

  • • Periyot, (T) Sinüs dalganın periyot zamanı olarak da adlandırılır. AC sinyalin sıfırdan başlayıp + maksimuma ulaşması ve sonradan tekrar sıfıra inip, – maksimuma ulaşmasına kadar geçen zamandır. Saniye ile ifade edilir.  Kare dalga da ise dalga genişliği (pulse width) periyot olarak adlandırılır.
  • Frekans, (ƒ) Saniyedeki periyot sayısına frekans denir. Frekans ( ƒ = 1/T )  formülü ile bulıunur. Birimi ise Hertz (Hz) dir.
  • Frequency is the reciprocal of the time period, ( ƒ = 1/T ) with the unit of frequency being the Hertz, (Hz).
  • Etkin Değer (Amplitude) ölçü aletiyle ölçülen volt veya amper değeridir.

Birçok AC dalga şekilleri vardır. En çok kullanılan ise sinüs şeklidir. Aşağıdaki resimde değişik AC dalga formları görünüyor:

Alternatif akımın sıfırdan + maksimuma , sonra da tekrar sıfıra inmesine pozitif yarım saykıl denir. Bir pozitif  yarım saykıl ve bir negatif yarım saykıl bir tam saykılı oluşturur.

p10 led panel

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here