Alternatif Akım Nasıl Üretiliyor?

Alternatif akım yukarıda yapısı görülen alternatörler ile üretilir.  Alternarör döndüğünde aşağıdaki gibi bir sinüs şeklinde alternatif akım üretir.

 

Alternatörler 3 fazlı gerilim üretilrler. Her faz arasında 120 derece faz farklı vardır. Faz farkları aşağıdaki gibi gösterilir:

Alternatif Akımın Tarihi:

Alternatif akımın tarihi vikipedi sitesinde aşağıdaki gibi anlatılmıştır:

İzolasyonlu kablolar arasındaki alternatif akım etkisini pratikte ilk dizayn eden William Stanley’ dir. İndüksiyon bobini adını verdiği ve transformatör’ün atası olan sistemle alternatif akımla ilgili çalışmalarına başlamıştır. Bugün kullanılan haliyle alternatif akım ilk olarak Nikola Tesla tarafından 1886 yılında laboratuar ortamında üretilmeye başlanmıştır. Tesla daha sonra patentini George Westinghouse’ a satmıştır. O yıllarda Lucien Gaulard, John Dixon Gibbs, Carl Wilhelm Siemens ve diğer bazı bilim adamlarıda, bu alanda çalışmalar yapmışlardır.

Endüstriyel amaçlı üç faz (İngilizce: Three-phase) AC elektrik akımı üreten ilk santral ise, 1893 yılında Almirian Decker tarafından Kaliforniya’daki Mill Creek hidroelektrik santralinde kurulmuştur. Decker’in tasarladığı sistem 10.000 volt ve 3 fazlı bir sistemdir. Bu gerilimi kullanan sistemler günümüzde hala motorlarda ve bazı nakil hatlarında bulunmaktadır.

Alternatif akım 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında geliştirilerek kullanılmaya başlanılmıştır.Günümüzde sanayi elektiriği ve konutlarda kullanılmaktadır.

Dünyadaki bazı ülkelerin kullandıkları gerilim ve frekans değerleri:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here