seeedstudio-serial-bluetooth-module

Bir çok projede, özellikle arayüze ihtiyaç olduğumuz durumlarda bir ekran tipi bulup eklemek, bu ekrana ulaşmak için cihaza gitmek ya da kumandaları kişiselleştirmek oldukça zahmetli çözüm türleri. Günümüz çağında hemen hepimizde bir akıllı telefon mevcut ve günlük yaşantımızın vazgeçilmezi. Ayrıca her an yanımızda da taşıyor olmamız, birçok projemizi, cihazımızı bu telefon ile kontrol ederek yaşantımızı kolaylaştıracak çözümler sağlayabilir. Buna örnek verecek olursak benim ürün olarak piyasaya sürdüğüm bir cihaz mobilebox:

Bu oldukça basit bir örnek, bunun yanında sıcaklık değerleri, bahçemizin nem durumu, sulama ve güvenlik sistemleri gibi akla birçok örnek gelebilir. Aynı otomasyonu otomobilimize dahil etmek de mümkün.

Yukarıda da fotoğrafı görünen hc-05 bluetooth modülü 3v3 ile çalışır ve herhangi bir cihaz ile peer edildiğinde sanki kablo ile seri port bağlantısı yapılmış gibi TX RX çıkışları sağlar. Böylelikle bu modülü kullanarak istediğimiz cihaz, modül veya mikrokontrolcü ile akıllı telefonumuzu/tabletimizi bluetooth üzerinden kablosuz olara seri haberleştirebiliriz. Bu mantığı kullanarak size mobile-box ın genel tanımlı şemasını çizmek gerekirse:

bt

Modül seri haberleşen herhangi bir mpu(pic, atmega, arm vs.) kullanılabilir ve arduinolara da uygundur. Ayrıca test için bir de kendim android yazılım da yazdım onu da eklerde bulabilirsiniz.

SC20130515-231545

1,2,3,4 butonları seri porttan 1,2,3,4 bilgilerini gönderiyor bastıkça. Ayrıca daha farklı komutlar da uygulanabilisni diye altına da farklı sayı gönderme kısmı da ekledim. Sınır 1Byte olduğundan bu sayı 0 ila 255 arasında olmalıdır. daha uzun olduğunda parça parça gidebilir ki istediğimiz sonuçlara ulaşamayabiliriz.

Ayrıca bu yazılım için örnek PIC C yazılımı da ektedir. butonlar röleleri aç ve kapa yapmaktadır(toggle). Yazılımın Bluetooth simgesine uzun basılı tutarak cihaz seçme bölümüne girip modülü seçmeniz gerek ve tabi daha öncesinde eşleşmiş de olmanız gerek. Bir kere seçilen modül hafızada kalır ve program açıldığı gibi hemen bağlanır.

Android yazılımı, pic kaynak kodlar ve hex kodu, dökümanlar –> bt

9 YORUMLAR

  1. sa hocam sizi yakından takip ediyorum ben röle kısmını android cogaltıcam ama kaynak kodu lazim eger verirseniz cok sevinirim cihaz guzel calisiyor ama 4 role dah ihtiyacim var apk diger dosyalarini atarsaniz cok sevinirim mail adresine gercekten cok ariyorum bulamadim lütfen yardimci olun hocam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here