atari_cocuk_psikolojisi_duck_hunt_tabanc_160757263c126313353d

   Küçükken çoğumuz ataride o kuş vurmaca oyununu oynamışızdır.   Hatta kuşu vuramayınca pis pis sırıtan o köpeği hemen hatırlamışsınızdır.  Benim psikolojimi bozmuştu o köpek.  Yine hemen hemen hepimiz o silahın nasıl çalıştığını çok merak etmişizdir.  Fakat bu sorunun cevabını bir türlü hayal edememişizdir.  İşte buna bu gün bir son veriyoruz arkadaşlar.  Artık davinci şifresinin ötesine geçen bu sırrı bilim çözdü.  

0095e0a1-3925-4178-8d5b-85c5373b1e9b

   Yabancı forumlarda dolanırken karşıma çıktı ve bende burada paylaşmak istedim.  Çok zekice bir yöntemle çalışıyor bu meret.  Şimdi silahın içerisinde ışığa duyarlı foto diyotlar bulunmakta. Foto diyot üzerine ışık düştüğünde akım geçiren bir elektronik elemandır.   Silahın namlusunda ışığı foto diyot üzerine odaklayan bir mercek var.  Silah ateriye, ateri de televizyona bağlı. 

    Silaha tıkladığınızda tıklama bilgisi seri haberleşme ile ateriye gidiyor ve ateri bu bilgiyi işleyip tüm ekranı karartarak sadece ördekleri beyaz yapıyor. Bu olay yaklaşık  bir kaç saniye sürüyor.  Yani ekranın tamamı karanlıkken sadece ördek şekli beyaz oluyor. Silahı bir ördeğe isabet ettirdiğinizde ördek beyaz olduğu için ve silahın namlusundaki mercek yeteri kadar ışığı foto diyot üzerine yansıttığı için foto diyot aktif oluyor ve yine seri haberleşme ile foto diyottaki sinyal ateriye gidiyor.  Böylece ateri bir tane ördek vurduğunuzu anlıyor. 

577467057268piksel-bos

   Peki ateri hangi ördeği vurduğumuzu nasıl anlıyor? Bu sorunun cevabı da televizyonun çalışma mantığıyla ilgili. Televizyon yenilenme sinyalleri üzerine işleyen ve resim bilgilerini bu yenilenme sinyalleri ile ekrana aktaran bir araçtır.  Televizyona antenden yenilenme sinyalleri gelir. Ve bu sinyaler her pikselin renk bilgisini içerir.  Televizyon ekranında satır satır oluşan görüntü bir kerede oluşmaz. Önce satır atlayarak veya tek sayılı satırlarla görüntü oluşturulur, sonra ikinci taramada diğer satırlar oluşturularak 1/25 saniye içinde görüntü tamamlanır. Yani bir görüntü 1/50 saniyede 312 satır ile meydana getirilir, arkadan gelen 1/50 saniye içinde diğer 313 satır da çizilir. Toplam 1/25 saniye içinde tüm noktalar ve satırlar tamamlanarak bir kare meydana getirilmiş olur. Yani şunu demeye çalışıyorum; televizyon ekranını 1024*760 lık ya da sizin televizyonun çözünürlüğü kaç pikselse artık o kadar bir matris düşünün. Bu matrisin değerleri 1. satırdan başlayarak televizyon anteninden gelen bilgiler doğrultusunda satır satır  milisaniyeler içinde yenilenir. Fakat bu çok hızlı olduğu için biz bunu göremeyiz. 

     İşte bu da ikinci sorunun cevabıdır. Ateri her bir kuşu farklı bir zaman süresince beyaz yakıp söndürür. Siz hangi kuşu isabet ettirdiyseniz ateriye giden bilgi belirli bir kuşun zaman bilgisini içerir. Böylece ateri bu zaman tabanındaki bilgileri televizyondan gelen yenilenme sinyalleri ile karşılaştırarak hangi kuşu vurduğunuzu bilir.    

   Elin Gavuru yapmış arkadaş… 🙂 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here