Basit transistör devreleri yazımıza devam ediyoruz. Önceki yazımızı okumak için tıklayın:  Basit transistör devreleri -1

Proje 8: Danseden çiçek devresi

Danseden çiçek devresi adı verilen bu devrede, mikrofon tarafından müzik tespit edildiğinde, motor ileri – geri hareket ediyor.  Bu devre, ıslık, müzik veya herhangi bir gürültüye tepki verebiliyor. 

sesle çalışan motor

Hız kontrollü versiyonu:

sesle çalışan motor2

Proje 9: Transistörlü çizgi izleyen devre:

Bu devre bir oyuncakta çizgi izleyen olarak kullanılmış.  Motor dişli sistemi olan bir motor. Oyuncaktan da çıkarabilirsiniz. 

Çizgi tespiti için ldr kullanılmış. Işık şiddetine göre motor çalışıyor veya duruyor. 

transistörlü çizgi izleyen

Proje 10: Işığı algılayabilen led

Ledlerle ışığın algılanabileceği biliyor musunuz.  Şaşıracaksınız ama doğru.  Tabii ledler foto direnç, foto diyot, fotosel gibi ışığı algılayamazlar. 

Yeşil led ışığı algılayabilir. Parlak kırmızı led de ışığı algılayabiliyor. Diğer ledler ise ışığı neredeyse hiç algılamıyor.

 Ledin verdiği cevabın yükseltilmesi gerekiyor.  Bunun için aşağıdaki devrede bir dizi amplifikasyon işlemi yapılmış. Aşağıdaki devre karanlık ile aydınlığı algılayan bir devre. Fakat oda içinde bir lambayı çok yaklaştırmadıkça iyi sonuç alamazsınız.  Dış ortamda ise kaliteli bir sonuç alırsınız.

ışık algılayan led
ışık algılayan led

Proje 11: 12V röleyi 6-9Volt ile çalıştırmak

Çoğu 12V rölenin enerjilenebilmesi için 12V gerilim lazımdır. Ama bir kez enerjilendiğinde kontakların konumunu devam ettirmesi için 6V yeterlidir. Bu devrede ise röle 6-9V gerilim değerlerinde bile enerjilenebiliyor. 

Devrede 2.2k direncin üzerinden 220 uF kondansatör şarj oluyor. Röle enerjileniyor.  Devreye alternatif olarak 12V rölenin sargılarının yarısını sökebilirsiniz. O zaman da 6V ile enerjilenecektir. 

 

röle devresi

 

 

Proje 11: Transistör ile on-off kontrolü

On – Off butonları ile RL direnci ile gösterilen yük çalıştırılıp durdurabilir. RL yerine herhangi bir alıcı bağlayabilirsiniz.  Maksimum akım 2. transistöre bağlı. Yüksek akım çeken bir alıcı kullanacaksanız, transistörü yüksek akıma dayanabilen bir transistör kullanmalısınız. 

Devre  Penn State University de tasarlanmış . 

butonla kontrol devresi
Yazı dizimize 3. yazı ile devam edeceğiz.  Sorularınızı paylaşmaktan çekinmeyiniz.

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here