2012-07-23 17.54.59

Karakter lcdlere ulaşmak birçoğumuz için çok kolay ve fiyatları da çok uygun. Bilgisayarlarını kimi zaman sadece müzik dinlemeye veya film izlemeye hatta download için açık tutmaya bırakan birçoğumuz, bu tarz bilgilendirme ekranlarına ihtiyaç duyabiliyor. Bazılarımız ise performans tutkunluğuna kapılıp overclock yaptığımız bilgisayarımızın, oyun oynarken ne kadar ısındığını kritik durumda olup olmadığını da merak edebiliyor.

Peki bu lcdler neleri gösterebilir? Aslında bu sorunun cevabı biraz da hayal gücü ve becerilerimize bağlı ancak genel olarak sıralamak gerekirse;

 • Güncel saat – tarih
 • Bilgisayarın birçok bölümünün sıcaklık değerleri, fan hızları
 • Winamp ya da WindowsMediaPlayer daki dinlenen izlenen öğenin adı, kalan-geçen süre bilgileri, ses spectrum analyzeri v.b.
 • Volume bar(sesin ne kadar açık olduğu)
 • Harddisklerin doluluk oranları, gb değerleri
 • RSS haber akışları
 • Bazı oyunların flag bilgileri
 • Hava durumu
 • Kendi yazdığımız herhangi bir yazı
 • Belirttiğimiz bir not defteri içinde yazılı olanlar

gibi çok kullanışlı örnekleri mevcut. Hatta şuradan yıllar önce deneyip paylaştığım videoya da ulaşabilirsiniz:

Bu lcdlerin 4×20, 2×16, 2×24, 4×40 gibi herhangi bir varyantı kullanılabilir. Özellikle 2x16lar yeterli ve 10 liranın altında maliyeti ile tercih edilebilir.

Kulandığım yazılımın adı: LCDSmartie, direk kendi sitesine erişip gönül rahatlığı ile indirebilirsiniz.

Yapmanız gereken ufak 1-2 ayar mevcut; lcd satır X karakter miktarını seçmek, bağlantı noktasını seçmek(biz LPT den bağlayacağız) ve LCD tipini seçmek (bu karakter lcdler HD44780) Daha sonra altta görünen satırlara istediklerimizi ekleyebiliriz. Menüsünden kolayca seçmek mümkün genel görüntüleri ve ayrıca yine aynı sitede ekstra pluginler mevcut. Örneğin everest ultimate programından daha farklı sıcaklık değerlerini eklemek istiyorsak bize verdiği dosyaları bu programa işlemek gerek.

Devre şemasına gelince de:

lpt_lcd_schema

Olukça basit ve az parça mevcut. 10K pot, ekranın kontrastını ayarlıyor. Eğer bulamazsanız 1.2k direnç ile direk eksiye bağlanabilir. 100R pot ise ekranın parlaklığını kısabilmek için. O da herhangi bir direnç kullanmadan eksiye bağlanıp sürekli açık kalması sağlanabilir. Devre 5v ile çalışır, farklı voltaj ve ters voltaj anında lcdyi kullanılmaz hale getiriyor.

2 YORUMLAR

  • eğer laptopun lpt portu var ise laptopda kullanabiliyoruz. yok ise pic ile serial to paralel devresi hazırlayıp com porttan, o da yok ise usb to rs232 ile usbden, hatta o da yok ise bluetooth ttl trasceiver ile bluetoothdan kullanmak mümkün. Tüm bu saydığım yöntemlerin hepsini denedim, sorunsuz oluyorlar ancak maliyet tabi gittikçe artıyor (:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here