BLDC/BLAC Fırçasız Doğru Akım Motorları-Çamaşır Makinesi

z1

Fırçasız doğru akım motoru aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 3 adet stator sargısından ve dönen mıknatıs özellikli rotordan oluşmaktadır. Sargıların Y şeklinde olup yaklaşık 10 ohm direnç göstermektedir.Yanda fotoğrafı görülen motor,1.5 MLCD kontrol grubunda kullanılan,motor kontrol kartı motordan ayrı olan BLDC motordur.Aşağıda fotoğrafı görülen Ascoll motor,Nova kontrol grubunda kullanılan,motor kontrol kartı motorun içinde olan BLAC motordur.BLDC ile BLAC motor arasındaki temel fark budur.

z2

 

 

 

 

 

 

z3z4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLDC  (FDAM ) motorların kontrolü , elektronik olarak yapılmaktadır. Motorun A, B ve c sargılarına doğrultulmuş olan gerilim aşağıda verildiği sırayla uygulanarak dönen bir mağnetik alan yaratılır. Uygulanan gerilimin frekansı motorun dönüş hızını , sırası ise dönüş yönünü belirlemektedir. Motor sürme şekli incelendiğinde görülmektedir ki , her defasında sadece 2 sargı çalıştırılmaktadır.

Sürme biçiminin özel olması nedeniyle ,motor kontrol kartı olmadan direkt çalıştırılamaz.

Motorun sağlamlığını aşağıda belirtildiği gibi yapılması uygun olacaktır.

1.Motor sargıları sırayla ölçülmeli ve sargıların birbirine eşit olduğundan emin olunmalı

2.Motor milinin dönmesine engel bir durumun olmadığı elle kontrol edilmelidir.

3.Hall sensör uçlarında , Çıkış uçları ile besleme(+) uçlarında 4 kΩ direnç okunmalı

4.Hall sensör uçlarında , Çıkış uçları ile besleme(-) uçlarında 9 MΩ direnç okunmalı


z5

 

BLDC Motor Şematik Gösterimi
z6z7

z8

 

 

 

Aşağıda fotoğrafı görülen Atlas motor,Grundig ve B13 kontrol grupları ile kullanılmaya başlanan bir BLDC motordur.

z10

z11

2.7.3.2.BLAC Fırçasız Doğru Akım Motorları-Bulaşık Makinesi

 

z12

Direct drive ( Direkt sürüş / Doğrudan Tahrik) Motor ve Teknolojisi :

Bir BLDC motor uygulamasıdır.Direct drive teknolojisi tamburun dönüş yönü ve çalışma / durma zamanlarının yanısıra açısınında kontrol edilebilmesini sağlamakta ve tambura ideal yıkamanın gerektirdiği tüm hareketler yaptırılabilmektedir.Direct drive teknolojisi sayesinde diğer makinelerdeki kayış-kasnak mekanizmasının gerektirdiği ve gürültüyü yükselten bağlantı elemanları sayısı azaltılarak sarsıntısız ve sessiz çalışma sağlanmıştır.
z13

 

Hall sensör grubu :

z14

Motor üzerinde 3 adet hall sensör bulunmaktadır. Hall sensörler  , motor mili döndüğünde mile akuple edilmiş bir mıknatısın sensörlerin karşısına gelerek , transistörü iletime ve kesime sokması ile kare dalga üretmesini sağlar. 3 transistörden  motorun pozisyon  bilgisi kare dalga ile motor kontrol kartına iletilir , kare dalgaların frekansı ile motorun dönüş hızı ve dönüş yönü belirlenmiş olur.

2 YORUMLAR

  1. hocam biz bu motoru harici çalıştıracaz ve üretec haline getirecez elimdeki atlas dc motorun entehre ve besleme kartı yanmış durumda fakat sargılar sağlam 3 sargı mevcut bunları nasıl bağlayacağım

  2. sanırım cevap verecek bilgi düzeyine sahip değiller ezberden motor açıklaması yapılmış gibi duruyor haricen kullanmak için bir devre yokmudur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here