PETMAN, insan biçiminde, kollarını hareket ettirebilen, yürüyebilen, Boston Dynamic’in yeni robotu. PETMAN çeşitli deneylere maruz kalıyor. Bunlardan birisi de zehirli ortamlara karşı dayanabilen, basınçlı elbise ile yürümek. PETMAN insan hareketlerini taklit edebiliyor. Boston Dynamic daha önce de çeşitli robotlar yapmıştı. Bunlardan en tanınmışları Big Dog (Büyük köpek) ve Cheetah (Çita) idi. 

Boston Dynamic Amerikan Savunma Bakanlığı için çeşitli çalışmalar yapıyor.  PATMAN’i görenler aslında çok da barışçıl nedenlerle yapılmamış olabileceğini düşünmüşlerdir. Aslında o bir asker, robot asker. Geçen ay PATMAN hakkında Boston Dynamic aşağıdaki videoyu yayınladı.

Video görüntüsünde PATMAN kimyasal koruma elbisesi ve gaz maskesi ile test ediliyor. Petman, üzerindeki sensörlerle elbisenin içine sızan kimyasal gazları tespit edebiliyor. 

Aşağıdaki video da ise PATMAN maskesiz görünüyor:

Ülkemizin de acilen PETMAN’ lere ihtiyacı var.  Sizce bizim ilk PETMAN’ imizi kim yapacak? Kim bu konuda çalışıyor. Aklıma Aselsan gibi 2-3 yerden başka bir kurum gelmiyor.  Geçen günlerde Çizgi-Tagem firmasının kapatılacağını duydum. Sektör adına üzüldüm açıkçası. 2023 yılı için büyük hedefleri olan bir Türkiye’nin daha fazla teknoloji şirketine ihtiyacı var. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here