EEG ve EKG Nedir?

0
2355

EEG yani elektroensefalografi

eegbeyin dalgalarının izlenmesidir. İnsan beyninde bir çok potansiyel değişimi meydana gelir. İnsan kafası üzerinde bir çok nokta standart olarak belirlenmiştir. Bu noktalar üzerine elektrotlar yerleştirilir.
Bu elektrotlar empedans uyumsuzluğuna karşı jel ile tamamen kişinin kafasına yapıştırılır. Bir nokta toprak olarak seçilir ardından gerilim değişimleri grafiksel olrak ölçülür.

Özellikle çocuklarda uykuda olmak üzere bazı kişilerde uykuda çekilir. Vücut sinir hücrelerinde ki değişim sinirlerin iletilmesi gibi olayların hepsi beyinde gerilim yani potansiyel değişimlere sebep olacaktır.

EEG grafikleri kişilerde farklı olabileceği gibi genel olarak bazı durumlarda frekanslarına göre ayrılmışlardır.

 

 

 

Delta Uyku modunda 0,5-3,5 Hz

Teta Tembellik hallerinde 4-7 Hz

Alfa Rahat yarı gözler kapalı 8-12

Beta uyarı anında aktif endişeli sinirli olabilir 12-38

Bugün bir çok cihaz eeg dalgalarının yardımıyla yapılmıştır. Bunlara örnek vermek gerekirse yalan makinesi kişinin o anki oluşan adrenalin ile beyin dalgalarının hızlanıp hızlanmadığına bakar. Eğer kişi yalan söylüyorsa beyin dalgalarının frekansı artacaktır.

Kısa ve uzun süreli EEG çekimleri olmaktadır.

EEG için bazı elektrotlar kullanılır. Bunlardan en yaygını yapıştırılarak kullanılandır. Ayrıca direk vücuda geçirilen iğneli mikro elektrodlarda bulunur.

EKG ElektroKardiyoGrafi

Kalp sürekli kan pompalar. Her yetişkinde genel olarak hastalıklı kalpler hariç atış sayısı bellidir. EKG ile kalpin atmasıyla oluşan gerilim değişimi ve sinirsel iletişim sisteminin oluşturduğu gerilim değişimi kaydedilir.

Vücutta oluşturulan küçük genlikli elektriksel işaretler amplifkatör yani yükselteçler ile yükseltilir. Ardından bir kağıda veya bilgisayar ortamına dijital olarak aktarılır.

Hastanın bileğine veya göğüs kafesine bir elektrot takılabilir. Elektrot takılan noktalar değişiklik gösterebilir. Bir adet toprak noktası seçilir. Bacağa bağlanan toprak iki nokta arasında ki gerilim farkını bulmamızı sağlar.

Bazen jel sürülebilir bu jel empedans uyumunu çözmek içindir.  Kalp hastalıkları, kalp hasarları EKG ile belirlenebilir. Kalbin elektriksel işlemi özel kağıtlara yazdırılır.

EKG cihazı taşınabilir bir çekim 5-10 dk gibi süre de çekilebilir.

ekg

p10 led panel

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here