Öncelikle belirtmeliyim ki; bu konuda size Elektronik devre tasarımını öğretmeyeceğiz. Sadece bu konuda aklında sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.

Elektronik Öğren

  • Sıfırdan bir elektronik devre tasarlamak biraz da Amerikayı yeniden icat etmeye benziyor. Nasıl ki bir inşaat mühendisi kat planı yaparken, test edilmiş projelerden faydalanırsa, bir elektronik mühendisi de daha önce yapılmış başka tasarımlardan faydalanabilir. Bu kopya çekmek değildir. İlk siz yapsanız ismi zaten tasarım değil icat olur.
  • Elektronik devre tasarımı yapmaya başlamaya bir ledi yakarak başlayın. O ledi yakma uygulamasında bile led gerilimi, led akımı hesaplama, ohm kanunu , datsheet vs.. kullanırsınız. Bu bir kazanımdır. Elektronik devre tasarımına anfi devrelerinden başlamayın. Örneğin şu konudan başlayabilirsiniz:  Basit elektronik devreler
  • Temel elektronik malzemelerin (kondnasatör, bobin, transistör, opamp vs…) özelliklerini öğrenin.  Elektronik malzemeler konusunu okuyun.

elektronik_malzemeler1

  • Proteus gibi elektronik devre simülasyon programlarını bilgisayarınıza kurun. Bu konuda yayınlanmış konumuzu okuyun: Online elektronik devre çizim siteleri
  • Datasheet okumayı öğrenin. Datasheet lerdeki analizleri okuyun.
  • Elektronik devreler katlardan meydana gelir. Güç katı, yükseltici katı, sürücü katı vs..  Bu katlar için temel devreler vardır. Bir elektronik devrede bulunan bu katları inceleyin. Bu temel devreleri unutmayın.

temel_elektronik (Custom)

  • Hazır yapılmış devreleri inceleyin. Baskı devre nasıl yapılmış? Hangi malzemeler kullanılmış? Akım yolları nasıl çizilmiş? Kalınlığına kadar dikkat ediniz.
  • Analog elektronik ile belli bir yere kadar gidebileceğinizi , sonrasında mikrodenetleyiciler, gömülü sistemler ve programlama olmadan, çok da ileri gidemeyeceğinizi bilin. Şu kategoriyi inceleyin: Gömülü sistemler
  • Uygulayın… Elinizden geldiğince uygulama yapın…

 


elektronik_devre_semalari

 

 

Son Söz: Ülkemizde elektronik devre tasarımı yapan çok az yer olduğunu ve piyasanın genel olarak taklide yönelik olduğunu unutmayınız. Piyasada hayal kırıklığı yaşamamanız için bu uyarıyı yapma ihtiyacı hissediyoruz.

3 YORUMLAR

  1. merhaba arkadaşlar ben bi devre yaptırmak istiyorum devrenın amacı giren 24 ila 80 volt aralığındaki voltajı 63 volt sabit olarak çıkarmak bu devreyi ilk etapta 10 adet daha sonra 50 adetlik olarak sürekli yaptırmak istiyorum konuyla ilgilenen arkadaşlar beni 0530 928 92 75 numaralı telefondan arayabilir. selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here