EMP Bombası

2
1505

  EMP, Electromagnetic Pulse olarak bilinir. Genelde etraftaki elektronik cihazların elektronik düzeneklerini bozmak için kullanılır. Bir EMP, elektronikten hiç anlamayan birisi tarafından bile basitçe oluşturulabilir.  

   Günlük hayatta kullandığımız cihazların %80-90 nına yakını elektromanyetik dalgalar sayesinde bilgi alışverişi yapar.   En basitinden Maxvel’ le göre görünebilir ışık bile bir elektromanyetik dalgadır. Bu durumu da göz önünde bulundururduğumuzda aslında bulunduğumuz ortamda birçok frekansa sahip elektromanyetik dalga bulunur ve bu ortamda bir çok  ışıma ve obsorbe etme (Obsorbed-Radiation) olayları yaşanır.  

Elektromanyetik SpektrumDalga

  Mesela, telefonun nasıl çalıştığını özetleyecek olursak, ilk önce insan sesini elektrik sinyallerine çevirir ve bu elektrik sinyalleri bir anten vasıtası ile güçlü bir elektromanyetik dalgaya dönüştürülür. Bu elektromanyetik dalga baz istasyonları sayesinde yükseltilir ve uzaktaki bir telefona iletilir. Bu iletim 1800 Mhz frekansında gerçekleştirilir.  Yani telefon ortamdaki dalgaların içerisinden sadece 1800 Mhz frekansa sahip dalgaları seçer ve insan sesine dönüştürür.

TelefonBaz istasyonu

   Şimdi ortamda daha yüksek genlikli  başka bir elektromanyetik dalganın olduğunu düşünün.  Bu durumda yüksek genlikli dalga diğer dalgaları bastırıp parazit oluşturacaktır. Çünkü telefon 1800 Mhz e sahip tüm dalgaları alır ve elektrik sinyaline dönüştür. Ama ortamda insan sesi sinyalinin yanında birde EMP vardır. Buda parazite yol açar ve insan sesi sinyali bozulur.  Sinyali diğer dalga tarafından bastırılmıştır.  EMP dediğimiz şey budur işte.  Ortama yüksek genlikli bir elektromanyetik dalga yayarsak bu dalga tüm cihazlar üzerinde bir parazite yol açar.  

  Basit bir EMP cihazı, bir antene şebeke gerilimini vererek oluşturulabilir.  Bu anteni kendiniz de yapabilirsiniz. Mesela, çember üzerine sarılmış bir bakır tel ile de oluşturulabilir.  Eğer bomba şeklinde oluşturmak istiyorsanız yüksek voltajlı sağlam bir kapasitör alıp, yükselttiğiniz dc voltajı ona doldurun ve bir bobine paralel bağlayıp akımın dalgalı olmasına olanak sağlayın. Anahtarlı bir devre oluşturup anahtarı kapatınca kapasitörün indaktır ve anten üzerinden boşalmasını sağlayın.      Bu sayede akım, anten etrafında yüksek genlikli bir EMP oluşturacaktır. Ve etraftaki tüm cihazlar küçük bir süreliğine sağlıklı çalışamayacaklar dır.   Çünkü ortamda parazit oluşturmuş olacağız.  Oluşturduğumuz EMP frekansı etrafta çalışan cihazların frekansına uymasa bile yinede cihazlar üzerinde sağlıksız bir parazit oluşturur. 

empelectricwaves

  Aslında jammerlerin temel mantığı da budur.

  Savunma sanayinde ülkeler, artık EMP yi daha tehlikeli olarak kullanmaya başladılar. Eğer kullandığınız EMP nin genliğini çok fazla yükseltebilir iseniz sadece elektronik cihazlar değil orada yaşayan canlılar bile zarar görebilirler.  EMP bombası çok ciddi zararlar verebilecek bir bombadır.  Ve Çin yeni Bir EMP bombası yaptığını açıkladı.

Bana sorarsanız. Bu bomba Nükleer bombadan çok daha büyük tehlike arz edebilir beyler… 

BombaEMP1

p10 led panel

2 YORUMLAR

  1. evet jammer denilen şeyde hemen hemen bu fakat bir kaç yerde bunu yapmanın yasak olduğuna dair yazı okumuştum. Örneğin jammer yetkili kişilerden başka kimselere satılmıyor. Ayrıca belli frekans değerlerinin üzerinde telsiz gibi cihazlar yapmanın da yasak olduğunu duydum.

  2. Evet üstat aynen o şekil. Telsizcilik sertifikanın olması lazım böyle işlerle uğraşmak istersen. Her sene telsizcilik sertifikasının sınavı olur. O sınavı kazanınca sana amatör telsizcilik sertifikası veriyorlar. Tabi Elektrik Elektronik yada türevlerini okuyor olman gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here