Nikola  Tesla, arkasında çığır açan icatlar bırakmış dahi bir mühendisti. Tesla adını tarihe büyük harflerle kazıdı. Çünkü, onun bazı fikirleri zamanının çok ötesindeydi. Öyle ki birçok bilim kurgu filmine onun fikirleri kullanıldı. Nikola Tesla öldüğünde, arkasında 300 patent bıraktı. Bu konumuzda Tesla’nın en iyi 10 buluşunu paylaşıyoruz.

1- Tesla bobini

18314203-tesla-coil-burning-man

Muhtemelen Tesla bobinini daha önce görmüşsünüzdür.  Maxweell, ışığın dalga olduğunu ispatlayınca, Tesla, yüksek frekanslı alternatif akımın üretilebileceğini düşündü.  Tesla, ürettiği bobinle, alternatif gerilimin frekansını çok yüksek hetrzlere çıkarmıştır. Bu sayede kablosuz olarak elektriği iletebileceğini düşünmüştü. Hatta bir kasabanın elektriğini kablosuz olarak iletebildi. Fakat, maliyet yüksekliği sebebiyle, sponsorlar desteğini çekince, Tesla dünyaya kablosuz, ucuz elektrik dağıtma hedefini gerçekleştiremedi. Yine de Tesla’nın yüksek frekans üretme çalışmaları başka icatların kapısını aralamıştır. Neon lamba, Floresant lamba, MR cihazı gibi icatlar, Tesla’nın çalışmalarına dayanmaktadır.

 

2- Magnifying Transmitter  (Büyüteç verici)

 

 

teslamagnifyingtransmitter2

 

Türkçesini bulamadığım için orjinal ismini yazdım konuya.  Tesla’nın zamanına göre çılgın projeleri vardı.  Telsiz enerji nakli, dünyadaki iklimi kontrol etmek gibi.. Bu projeler için Tesla’nın buluşu TMT idi. Yani “Tesla Magnifying Transmitter” .  Tesla bu proje için Rocky dağlarında bir santral kurdu. Bu santali ise 25 mil uzaklıktaki bir güç kaynağı ile çalıştırdı. Tesla’ya göre atmosferin üst katmanlarında sınırsız bir enerji katmanı vardı. Bu katmanın belli bir frekansı vardı ve alıcı cihaz o frekansa ayarlanabilirse, bu sınırsız güçten faydalanılabilirdi. (Elektriksel rezonans).  Günümüzde wireless teknolojisi, Teslanın TMT projesine dayanmaktadır.

 

3- Tesla Türbini

 

teslaturbini

 

Tesla, otomobil endüstrisinde türbinlerin önemini gördü.  Türbin, diğer türbinlerden farklı olarak sık aralıklı disklerden oluşur. Disk merkezlerinde bulunan bir delikle, akışkan türbine aktarılır. Çok yüksek devir sayılarına ulaşmak mümkündür.  Teorik olarak Tesla’nın iddiasına göre %95 verim olmasına rağmen, o zamanın şartlarıyla %40 verime ulaşılmıştır.Maalesef Tesla türbini hiç yaygın kullanılamamıştır.

 

 

4- Shadowgraph

 

shadowgraph1

 

Röntgen, ilk x-ray filmlerini geliştirmekle meşgulken, birçok kanıta göre Tesla, çok öncesinden bu icadı geliştirmeye çalışıyordu.  Tesla, labaratuvarında çıkan yangın sonucunda çalışmalarını kaybetmişti. Tesla, Röntgen’in shadowgraph yöntemini alarak geliştirdi. En temiz görüntüye sahip x-ray görüntülerinden birisi elde etti.

5- Radyo

 

teslaradio

 

Laboratuvarı yanmadan önce, Tesla Radyoyu geliştirmeye çalışıyordu. 50 mil mesafeye sinyal göndermeyi başardı. Fakat o laboratuvarının yeniden inşası ile meşgulken, İngilterede bir İtalyan, radyonun patentini aldı. Eğer kullanılabilseydi, Tesla’nın radyosunun daha güçlü olduğu söyleniyor.

 

6- Neon Lambası

 

teslaneon

 

 

Tesla, aslında neon  veya flüoresan  ışıklarının mucidi değildir. Tesla, bu icatları geliştirmiştir. Chiacago Dünya fuarında, ilk neon lambalarını sundu.

 

7- Niagara transformatör merkezi

 

niagaratransformator

Niagara şelalerinden elektrik üretilmesi için karar verilmişti. İlk akla gelen Thomas Edison’du.  Tesla’nın   Westinghouse Electric şirketi için yaptığı olumlu çalışmalarının ardından, Niagara komisyonu Tesla’nın alternatif akımını kullanmaya karar verdi. Tesla’nın sistemi çalıştı ve ilk hidroelektrik santral olarak kayıtlara geçti.

 

8- İndüksiyon motoru

 

TeslaMotor

 

Yine, icat yarışında başa baş yarışırken, bu sefer kazanan Tesla oldu. Ferrari, indüksiyon motorlarını ilk olarak sunsa da, zaten Tesla patent başvurusu yapmıştı. Motor dönmek için elektromıknatıs kullanıyordu.Bu motor, günümüzde neredeyse tüm elektrikli ev aletlerinde, sanayide kullanılıyor.

 

9- Radyo Kontrollü Bot

teslabot

 

 

TeleAutomation, Tesla’nın yaptığı ilk radyo kontrollü (RF) bottu. Patent ofisi, icadın pek de uygulanabilir olduğunu düşünmediği için patent başvurusunu kabul etmese de Tesla,  1898 yılında fuarda botla gösteri yaparak, patent ofisinin yanlış yaptığını kanıtladı. Uzaktan kumandalı araçların atası olarak bilinir.

 

10- Alternatif akım

teslaalternatifakim

 

Tesla’nın en büyük icadı alternatif akım denilebilir. Edison’un icadı olan doğru akımın birçok sıkıntısı vardı. En önemli sorun ise, doğru akımı uzak mesafelere iletmenin zor olmasıydı. Alternatif akım bu sorunu çözdü. Transformatörlerle yükseltilerek, çok uzak mesafelere iletilebiliyordu. Chicago Dünya Fuarında, Alternatif akım ile yapılmış aydınlatma kullanılması, icadı tüm dünyaya duyurdu. 150000 $’lık enerji anlaşması yapmışlardı. Bu miktar Doğru akım için gereken miktardan çok daha azdı.

 

 

Bu konumuzda, benim de kişisel olarak hayran olduğum, büyük dahi Nicola Tesla’nın 10 icadı‘nı ele almaya çalıştım. Bu dahi mühendisin hayatı, genç teknik adamlara ilham olacak düzeydedir. Onunla ilgili yapılmış onlarca belgesel vardır. Youtube’den bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here