Günümüzde elektronik devrim niteliğinde gelişmeler yaşıyor. Klasik elektronik devreler, yerini gömülü sistemlere bırakıyor. Her birisi mikrobilgisayar denilebilecek sistemler, tüm dünyada yaygınlaşıyor. Teknoloji sahibi ülkeler ile teknolojiye talip ülkeler arasındaki makas hiç bu kadar dar olmamıştı.

Akıllı kumaşlar, dronlar, robotlar, bilgisayarlar, ev yapımı giyilebilir teknolojiler vs..  Bütün bu gelişmeler yeni bir endüstriyel devrim yaşadığımızı gösteriyor. Bu devrime verilen isim: Open Source. Yani “Açık kaynak”.. Bu devrimde hiçbir şey gizli değil. Teknoloji dünyanın her tarafından binlerce hobici tarafından geliştiriliyor. Gömülü sistemler esas devrimini, işte bu açık kaynak sistemi ve maker felsefesi ile yaptı.

Gömülü sistem denilince ilk akla gelen arduino oluyor. Birkaç kişinin de aklına Raspberry Pi geliyor. Aslında bu sistemler buz dağının görünen yüzü. Bunların dışında da birçok gömülü sistem teknolojisi var. Bu yazımızda size ” Arduino alternatifleri ” hakkında bilgi vereceğim.

Arduino benzeri platformlar:

1. Arduino Yún

arduino_yun
Arduino Yún ; Arduino şirketnin geliştirdiği ilk linux tabanlı gömülü sistem.  Bu board  Arduino Leonardo (ATmega32U4) tabanlı olmakla birlikte, ayrı bir AR9331 işlemci bulunmakta.  Arduino Yún, uzaktan wifi veya usb kablosu ile programlanabiliyor. İlginç olan kısım ise, Temboo isimli bir geliştirme ortağıyla sağlanan ve  Twitter, Facebook, Foursquare, FedEx, PayPal vb.. sistemlere ulaşabilme özelliği.   Arduino Yún  69$ fiyata sahip. Bu fiyat linux bordlar için oldukça uygun. Hem  arduinoya sahip oluyorsunuz hem de wifi vs. birçok ek özelliğe..

2. BeagleBone Black

 

BeagleBone
BeagleBone Black Texas Instrument firmasının yeni bordudur. Orjinal BeagleBone‘ye yeni özellikler eklenmesiyle meydana gelmiştir. Bord üzerinde flash bellek olduğu halde SD card desteği de vardır.  BeagleBone Black 45$ ‘a satın alınabilir.  35 $’a satılan Raspberry Pi’ye kıyasla birçok özelliği daha az ve yeni donanımları destekleme konusunda daha kısıtlıdır.

3. UDOO


Kickstarter’de iyi bir bağış toplayan UDOO Raspberry Pi gibi ARM tabanlı linux borddur.  Bord üzerinde 2. bir ARM işlemci vardır.UDOO’nun  bazı ilginç özellikler vardır.

Ana işlemci olarak çift veya dört çekirdekli ARM cortex-A9 vardır. OPENGL için geliştirilmiş grafik işlemciye sahiptir.

54 dijital ve analog I/O giriş/çıkış pini vardır.  Arduino R3 ile pin uyumluluğu vardır. Ethernet, ON board WiFi, HDMI, USB, SATA, analog audio özellikleri vardır Raspberry Pi gibi SD karttan boot edilebilir. Dört çekirdekli UDOO129$ fiyatıyla diğer sistemlere göre biraz pahalıdır.

4.  Goldilocks

 Goldilocks
Avustralya’lı Pozible firmasının başarılı ürünü Goldilock ilginç bir borddur. Arduino klonu olmasına karşın ATmega1284p mikrodenetleyici kullanır. UNO ile aynı form faktörüne sahip, fakat 8 kat fazla SRAM var. Bu miktar MEGA’nın 2 katı. Eğer uygulamalarınızda SRAM limitleri canınızı sıkıyorsa, Goldilocks sizin için daha uygun olabilir. 45$ fiyatına rağmen birçok arduino bordundan daha pahalı.

5. DigiX

Kickstarterde halen fonlanmaya devam eden DigiX, bütün insanlar için herşey sloganıyla ortaya çıkıyor. DigiX, düşük güçlü WİFi(b/g/n) ve nRF24L01 tabanlı mesh networking bulunan Arduino Due uyumlu bir borddur. Kullanılabilir 99 I/O pini, bir real time saati, 4× UART, 2× I2C, SPI, CAN Bus, 2× DAC, JTAG, ve DMA  vardır. 59$ fiyatı iyi denilebilir. Daha önce karşılaşmadığımız level-shifting shiel ile de ilginç bir fikre sahiptir.

6. Uruk

Kickstarterde başka bir fonlama da URUK için yapılmaktadır.  Arduino Yun ile benzerlikleri dikkat çekici. WiFi router özelliği var. Aynen evde kullandığımız gibi web browser üzerinden ayarlanıyor. Üzerinde Atmega32u4 mikrodenetleyicisi var.
39$’a tamamını veya 29$’a arduino için shield şeklinde alabilirsiniz. Eğer fiyatlarını biraz daha aşağıya çekebilirlerse, başarılı olabilirler.

7. SparkCore

SparkCore , küçük , arduino uyumlu, WiFi destekleyen, bulut destekli bir geliştirme platformudur. Aynen Yun gibi WiFi üzerinden rogramlanabiliyor.  Bunun yanında her yerden projelerinize ulaşabileceğiniz bir bulut servisiyle geliyor.  Fiyatı 39$

8. ExtraCore

 

ExtraCore, minik  1-inch × 1-inch) , arduino uyumlu, 15$’a satılan bir platform. Fiyatı sayesinde, bir cihaza uzun süreli yerleştirebilirsiniz. 22 I/O pini ve 1.7 gram ağırlığıyla dikkat çekiyor.

9. DigiSpark

 

 
Diğer bir Arduino uyumlu ATTiny85 tabanlı bir bord. 12$ fiyatı çok iyi. Buna karşılık 6 I/O pini alacaksınız. DigiSpark’ınızı ekstra shieldlerle-modüllerle genişletmeniz de mümkün.

10. pcDuino

 

 pcDuino
pcDuino Linux tabanlıdır. Arduino uyumlu olmasına rağmen, ilginçtir ki form-faktör uyumu yoktur. Arduino modüllerinin çoğu ile uyumludur. pcDuino üzerine direkt olarak kod yazabilirsiniz. 60$’a satılmaktadır.

11.Teensy

 

teensy

16 MHz AVR işlemci tabanlı olan Teensy, arduino alternetifi bir platformdur. 25 I/O pini olan ucuz versiyonları yanında 46 I/O pini bulunan versiyonları da vardır. Mac OS X, Linux ve Windows ile uyumludur. Açık USB port özellikleri ile gelen Teensy, kullanıcı dostu bir geliştirme yazılımına sahiptir.

12. Beagle Bone A6

 

eagle Bone A6
256 MB DDR2 ve 700Mhz frekansında ARM Cortex-A8 işlemci vardır. Beagle, Gömülü sistemler için kullanılan n güçlü bordlardan biridir. 4GB mikroSD kart ile gönderilir. Üzerinde Angstrom Linux önceden yüklü olarak gelir. Son versiyonu A6, kompakt dizaynı, az güç tüketimi, OpenCV özelliğiyle, robotik uygulamalarında, nesne tanıma vb.. uygulamalarda idela bir borddur.

13. chipKIT Uno32

 

 chipKIT Uno32
42 I/O pini ve  PIC32MX320F128 işlemcisiyle dikkat çeker. Uno 32 uyumludur. Arduino kodlarıyla uyumludur. Arduino modüllerinin çoğuna uyum sağlar.

14. chipKIT Max32

 chipKIT Max32
Uno32 42 I/O piniyle gelirken, bu sayı Max32 de 83’e çıkar. Bu I/O pinleriyle herhangi bir robotik uygulamasını kolayca kontrol edebilirsiniz. Beyin ise PIC32MX795F512 işlemcisi. Arduino kodlarıyla uyumludur.

15.Diavolino

 

Diavolino ATmega328P mikrodenetleyicisyle donatılmıştır. Düşük fiyatlı bir borddur. 12 I/O pini bir tarafında 16 I/O pini ise diğer tarafındadır.
Diavolino

16.STM32

32 bit mikrodenetleyici mimarisine sahiptir. STM32 uzun listelere sahip arduino geliştirme araçlarına göre daha basittir.
STM32

17. Romeo

 

Romeo; 14 dijital ve 8 analog pini ile birçok uygulamada yeterli bir borddur. Romeo’nun beyni ise ATmega 328 mikrodenetleyicidir. Data iletimi için üzerinde wireless modülü ve Bluetooth modülü entegre halindedir.
Romeo

18. Pinguino

 

Entegre USB modülü ile Pinguino OS X, Linux ve Windows ile uyumlu en iyi ide’lerden birisi denilebilir. Pinguino, Python tabanlı bir PIC mikrodenetleyicisine sahiptir. Arduino ile kıyasla, USB arayüz gibi ek özellikler ve kodlama da bazı kolaylıklarla karşılaşıyoruz.
Pinguino

19.MSP430

Sitemizde bir yazar arkadaşımızın da kullandığı bu bordla ilgili, daha önce birkaç yazı yayınlamıştık.
MSP430 Tecrübeli kullanıcılar kadar, başlangıç seviyesindeki kullanıcılara da hitap ediyor. MSP430, arduino ADK’ya göre daha ucuz bir alternatif.  LaunchPad’in 14 ve 20 I/O pini var ve oldukça kullanışlı bir programlama, debugging ve monitoring arayüzü var.
MSP430

20. BotBoarduino

20 I/O pini olan bu bord, robotik uygulamalarında 18 servo motora kaar kumanda edebiliyor.
BotBoarduino

21.DFRduino

DFRduino Atmega328 tabanlı ve 30 I/O pini sunuyor. Bord robot uygulamaları için bir kütüphaneye sahip. Başlangıç için arduinoya iyi bir alternatif denilebilir.
DFRduino
DFRduino

22. Boarduino

ATmega168 tabanlı bir arduino klonu olan Boarduino; 6 standart I/O pini ile küçük uygulamalarınızda kullanabileceğiniz bir platform.
Boarduino
Boarduino

23. Netduino

Arduino’nun alternatifleri arasında belki de en iyisi Netduino denilebilir. STMicro STM32F2 tabanlı, .NET Micro Framework 4.2 ve 22 dijital I/O pini ile çok kullanışlı bir platform.
Netduino
Netduino

24. Galago

 

Galago
Galago
32 bit ARM işlemciye sahip Galago, kickstarter projesi ve üzerine elektronik eklemeler yapılabilmesi ile dikkat çekiyor. 25 Dijital I/O pini, C ve C++ uyumlu olması ve küçük boyutları artı bir özellik.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here