Ana Sayfa Projeler Instructables Projeleri Evinizde Kendi Rüzgar Panelinizi Yapın

Evinizde Kendi Rüzgar Panelinizi Yapın

0
573

Kendi rüzgar panelinizi evinizde yapabileceğiniz bir proje. Bu proje ile evinizde boşta duran kullanmadığınız kola şişelerini kullanabilirsiniz. Çok büyük bir enerji elde edemezsiniz fakat başlangıç olarak güzel bir proje, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacın sürekli arttığı bu günlerde belkide bir ledi yada küçük bir motoru çalıştırabilirsiniz. 

Bu projede şişeler ile yapılan panel gerçekten güzel oluyor.  Yenilenebilir enerji kaynakları ile alakalalı projeler keşke gün geçtikçe daha da artsa ve Türkiye de yenilenebilir enerji de gerçekten güçlü bir ülke haline gelse.

FWIB9GEHFSHS9O5.MEDIUM

Öncelikle ihtiyacınız olan şey 8 adet pet şişe, bu pet şişelerin kapaklarıda bu proje için gerekli kapakları rüzgarı kaçırmamak için kullanacağız.

Pet şişeleri resimde ki gibi kesiyoruz. Hepsini hemen hemen aynı boyutlarda keserseniz iyi olur. Eğer boyutları farklı olursa dengesizlik olacaktır.

Pet şişeleri kesmek için falçata kullanabilirsiniz. Eğer biraz zorlarsanız makasta kullanabilirsiniz. Makasla kesmek daha zor olacaktır ama bu imkansızda değil tabi ki de.

 

 

 

F9SYPQAHFSHS9NZ.MEDIUM

Şişeleri kestikten sonra kapakları resimde ki gibi yapıştırın daha sağlam olması açısından aralarına silikon, yapıştırıcı, japon yapıştırıcısı gibi uygulamalarda yapabilirsiniz. Eğer çok fazla rüzgar yoksa bir bantta sizin işinizi görecektir. 

Kapakları daha sonra şişelere takacağız.

 

 

 

 

FP13ESWHFSHS9QP.LARGE

  Daha sonra bu şişelerin üst taraflarını resimde ki gibi artı şekilde yaptığınız bir sabit çıta,demir gibi standın üzerine yapştırın. Burada da yapıştırıcı kullanmak sağlamlaşmasını sağlayacaktır. 

Eğer isterseniz şişelerin rengini de boyayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

FDCTZA8HFSHS9Q5.MEDIUM

 

   Daha sonra tam orta noktasına bir adet generatör koyunuz. Koyduğunuz motor ile elektrik üreteceksiniz. Motorunuza göre kazanç sağlayacağınız elektrikte de değişkenlik gösterecektir. Eğer bisikletinizin dinamosunu koyarsanız kaliteli bir dinamoysa gayet yüksek bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Eğer depolamak isterseniz de batarya,akü gibi şarj üniteleri kullanmanız gerekecektir.

 

 

 

F73K9RPHFSHS9SI.LARGE

  Daha sonra uzun bir tahta demir paraçası üzerine yerleştirerek resimde ki gibi bir düzenek hazırlıyoruz. Bu düzeneği rüzgar alabileceğini düşündüğümüz noktalara koyuyoruz. Ardından kendi basit rüzgar panelimizi yapmış oluyoruz.

Bir kaç değişiklikle daha güzel ve gelişmiş hale getirebilirsiniz. 2.5 lt pet şişeler daha fazla rüzgarı hapsedebilir fakat daha ağır olacaktır. Bu gibi etkenleri de unutmayın.

Projenin Videosu:

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here