Ana Sayfa Uygulayın Devre Şemaları Güneş Paneli, İzleyici Motor Devresi

Güneş Paneli, İzleyici Motor Devresi

4
1475

Öğrencilerin çoğunlukla bulmakta zorlandığı Güneş Paneli Yönlendirme Devresi, Güneşin döndüğü yöne doğru paneli hareketlendiren devredir. Devrenin çevirisini Google Translate yaptırdım. Ancak elektronik bilgisi iyi olanlar bu açıklamalardan da devrenin çalışma prensibini anlayacaklardır. Ayrıca orjinalini görmek isteyenler içinde linki veriyorum. http://www.electroschematics.com/8019/diy-solar-tracker-system/

Onlar güneş için mükemmel bir dik açı olduğunda güneş panelleri en iyi parametreleri de faaliyet gösteriyor. Ne yazık ki bu güneş panelleri güneş tarafından döndürülür yalnızca gerçekleştirilir. Bu bu diy güneş izci sisteminin amacı budur.

Güneş izci devresi iki LDRs aynı aydınlatma seviyesini altında olduğu sürece bir boş durumda motor korumak için bir pencere karşılaştırıcı kullanır. Bu durumda, yarı gerilim A1 evirmeyen girişine ve A1 evirmeyen girişine uygulanmaktadır.

Güneş Tracker Devre Şeması

güneş takip eden

Güneş İzleyici Devre Şeması

Devre Elemanları

  • T1, T3 = BD239, BD139
  • T2, T4 = BD240, BD140
  • A1, A2 LM324 bölgesinin = 1/2
  • Diyot = 1N4001

Güneşin konumu değişiyor bu yüzden LDRs üzerindeki aydınlatma seviyesini yapar ve pencere karşılaştırma için giriş gerilimi böylece karşılaştırıcı çıkışını güneş izlemek için paneller döner motor için bilgi üretir besleme geriliminin yarısı artık.

dik güneş izleme sensörü

diy solar tracker sensor http://electroschematics.com

P1 ve P2 LDRs güneş ışığı aynı miktarda olsun motor hala duruyor böyle bir şekilde ayarlanır. Daha az ışık LDR1 daha LDR2 gelin daha fazla güç besleme geriliminin yarısından bir artar gerilim ulaşırsa. Sonuç olarak A1 çıkış YÜKSEK ve T1 ve T4 transistörleri davranış olduğunu. Bu durumda motor başlıyor.

Güneş ışığı açısını değiştirerek tekrar alanına ve güç kaynağı voltajı daha az bir hızla azalır voltaj ise, A2’nin çıkış YÜKSEK T2, T3 ve transistörler davranış gider. Sonuç olarak, motor tersi yönde dönmektedir.

Güneş panelleri için kontrolü, uygun voltaj ve 300 mA akım çalışma maksimum küçük motorlar kullanmak en iyisidir. Bu güneş izci sistem yalnızca tek bir düzlemde, yatay bir güneşten izleme için kullanılır. Eğer ayrı bir güneş izci devre oluşturmak için gereken dikey düzlemde güneş ışığı izlemek istiyorsanız.

Analog Güneş Paneli Tracker Devre

güneş takip eden3

Bu basit ve pratik bir analog güneş paneli izci devresidir. Gösterildiği gibi düzenlenmiş ışık kaynağı tespit bir sensör olarak dört LDR (bağımlı direnç ışık) kullanılarak. Işık belli bir pozisyonda LDR vurduğunuzda, bu devre etkinleştirmek ve sensör tam olarak dinlenme durumuna motor durdurma kapağına altında gölgeli kadar doğru yönde çevirme motoru açmak için röle tetikler.

p10 led panel

4 YORUMLAR

  1. Hocam ben bir tane amatürce bir CNC SAC KESME MAKİNASINI YAPTIM BENIM SORUNUN (TORÇ)OLARAK TABİR ETİĞİMİZ KESİM YAPAN KAFA KISMININ SACA 4 MM DEN FAZLA YAKLAŞMASINI İSTEMİYORUM BU DEVREYİ TORÇ MESAFE KONTROL KARTI OLARAK KULANA BİLİRMİYİM TABİKİ BEN LDR YERİNE METAL ALGILAYICİ SENSÜR KULANIRSAM VE KULANA BİLİYOSAM BUNA BENZER HAZIR KİT BULABİLİRMİYİM NERDE BULABİLİRİM GÜSTERECEĞİNİZ İLGİYE ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM
    TEL 05324607223

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here