Herkese merhaba. Çoğunuz küçükken “Hayalet Avcıları” isimli çizgi filmi izlemişsinizdir.  Hayalet avcıları yanlarında bir hayalet dedektörü taşır ve bu dedektör ortamda bulunan enerji yoğunluğunu saptar. Ortamda eğer çok enerji varsa hayalet avcıları sırtlarındaki süpürgeyi çıkarıp hayaletleri çekmeye başlar.   Hatırladınız mı?

Hayalet Avcıları

Bu gün yabancı sayfalarda dolaşırken ilginç bir şeye rastladım ve paylaşmak istedim. 🙂 Birisi “LMR Spirit Dedector”  yani ” Hayalet Dedektörü” konu başlığında paylaşmış. Ortamda bulunan enerjiyi tespit eden basit bir transistor devresi yapmış ve lambanın yandığı yerlerde hayaletlerin olduğunu söylüyor. 🙂  Ne dersiniz? Sizce de hayaletler mi var?

Bu tarz insanları çok seviyorum. Hayalperest insanlardır bunlar ve insanlık teknolojinin geldiği bu durumu böyle insanlara borçludur aslında. Yani mühendis insanlardır bunlar.  Bazı insanlar mühendis olarak doğar. Böyle insanların mühendis olması için diplomaya ihtiyacı yoktur.  Çünkü onlar zaten mühendislerdir.

Neyse lafı çok uzatmayayım.  Devremiz şu;

Hayalet Dedektörü

 

Bu devre yaklaşık 200x200x200, 8 Milyon kazanca sahip oldukça hassas bir devredir.  Ortamda bulunan statik elektriği bile dedekt edebilir. Ayriyeten ana şebeke kablolarınının ve yüksek elektromanyetik radyasyonlarının  nerede olduğunu tespit edebilirsiniz.  Input empedansı oldukça yüksektir.  Kullanılacağınız anten beim tavsiyem reflektör anten olmalı.  Yani bir bakır levhayı alın bir kablo ile devreye bağlayıp anten olarak kullanabilirsiniz ya da vip antenler de kullanılabilir. Ortamda eğer yüksek enerji varsa mavi led yanacaktır.

 

2 YORUMLAR

  1. Yusuf hocam ben bu devreyi derslerde yaptırıyorum. Transistörün yükselteç özelliğini gösteren harika bir devre. Sensör devresi gibi çalışıyor. Antene dokunmana gerek kalmadan seni algılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here