Ebaydan aldığım TSd H0903 Rc servo motoru parçalamaya karar verdim. Beni meraklandıran 2 kgya yakın torku nasıl sağladığıydı. Küçücük bir servo bu 2 kgyu nasıl sağlıyordu. İçerisinde ne var derken. Kendimi servo motorun içini açarken buldum. Tabi internette okuduğum gibi bir sistem vardı ama ben amacıma ulaşmış oldum. 

Arduino ile servo motor kontrolü konusunda biraz servo motorlardan bahsetmiştim. Servo motorunuzda oluşabilecek sorunlardan sorumlu tutmayın. Dikkatli olun. Özellikle kablolara dikkat koparsa tekrardan lehimlemek sorun olabilir.

Servo motor

Fotoğrafların boyutlarını küçülttüm. Mb olarak çok büyüklerdi. Ama yazının sonuna ekleyeceğim ayrıntılı bakmak isteyenler oradan bakabilirler.

En önemli şey aslında parçalamak değil birleştirmek bunu unutmayalım. 🙂

Parçalarken kolay oldu fakat birleştirirken kabloları yerleştirmek biraz sıkıntı oluyor.

vidalar

Saatçi tornovidası da denilen bu tornovida bu küçük vidalar için gayet ideal rahatlıkla açtım. Tabi vidaların boyutlarıda servo motorların boyutuna göre değişecektir.

068 (Small)

Evet içerisinden motoru çıkardım. Çok küçük bir motor bulunuyor içerisinde ki motor boyutuna göre güçlü bir motor aslında servo motorum bozulduğunda ilerde illa ki başka bir projede kullanmayı deneyebilirim.

065 (Small)

Torku sağlayan çarklar. Büyük bir kazanç sağlayacak şekilde çarklar dizilmiş. Bu çarklar yağlıydı.

Servo motorun içerisinde bir de baskı devre bulunuyor bu entegre üzerinde bir kaç adet direnç kondansatör ve ac800 entegresi bulunuyor. İşin ilgiçn yanı bu entegre hakkında bir bilgi bulamadım. Acaba entegrenin de çakmasını yaptılar diye de düşündüm.

Bu arada dip not: bu servo motoru önermiyorum. Towerpro ilk terchiniz olmalı. Bu ürünün markası datasheet bulamadım sadece ebayda bilgiler vardı onlarında ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum. Almadan önce google ile araştırmanız iyi olur. Çünkü yeterli kaynak olmuyor. Nasıl çalışıyor derseniz titreme yaparak çalışmasını çözemedim. Hatta bazen çalışıyor bazen çalışmıyor da diyebilirim. Belki ben başaramadım ama bence kaliteli  bir servo motor değil.

Özellikleri

  • İsim : A(20020)1691 – H0903 1.7KG Torque Standard Plastic Gears Analog Servo
  • Çalışma gerilimleri : 4.8-6 vdc
  • İşlem Hızı: 0.16 Sec / 60 (4.8V)
  • İşlem Hızı: 0.14 Sec / 60 (6.0V)
  • Tork : 1.5kg.cm at 4.8vde
  • Tork : 1.7kg.cm at 6.0vde
  • Ağırlık : 10.8g
  • Kablo Uzunluğu : 150mm
  • Sertifika : CE FCC

http://rapidshare.com/files/540258581/2013-04-13.rar

Bu arada resimler üstte ki linkte

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here