ScreenHunter_04 Oct. 19 13.00

Bilgisayar ile kendi yaptığınız herhangi bir devre arasında data yolu açmak için çok çeşitli yollar deneyebilirsiniz. Zamanında usb üzerinde oldukça fazla kafa patlattım. Fakat bu modülü daha sonraları keşfetmek bende gerçekten büyük bir sevinç yaşattı. 🙂 Çünkü bu modül birincisi direk bilgisayar ile uart bağlatı olanağı sunuyor ikincisi ise bu işlemi bluetooth frekansına sahip elektromanyetik dalgalar aracılığı ile kablosuz olarak gerçekleştirebiliyor.   Ayrıca modül ile cep telefonunuza da erişim sağlamak mümkün.

Şimdi bu meretin 4 pini var. Bunlar GND(Ground) VCC(Power Supply +3.3 Volt), RX(Reciver) ve TX(Transmitter). İlk olarak entegre 3.3 volt u logic voltaj ve denetleyicimiz 5 volt u logic voltaj olarak kabul ettiği için birbirlerine bağlarken bir voltaj düzenleyiciye max entegreye ihtiyacınız olacaktır.  İkincisi modül tamamen slave dır ve rs232 seri haberleşme protokolü üzerine üretilmiştir.  Modül için “Slave, baud rate=9600,  parity=N, stop=1,bits=8” değerleri datasheetinde default olarak tanımlanmış.Modülün bir de şifresi var. Yine default olarak şifresi datasheetinde “1234” olarak verilmiş.  Bu değerleri  modül herhangi bir cihaza bağlı değil iken denetleyiciden modüle “AT” komutu göndererek değiştirebiliyorsunuz. 

Blue

1. Haberleşme testi için:

Gönder: AT
Al: OK

2. Bound Rate değerini değiştirmek için :

Gönder: AT+BAUD1
Al : OK1200

Gönder : AT+BAUD2
Al : OK2400
1———1200
2———2400
3———4800
4———9600
5———19200
6———38400
7———57600
8———115200
Bound rate değerleri modülün elektriği kesilse bile kaydedilir.

3. Bluetooth ismi değiştirme:

Gönder: AT+NAMEdevicename

Al: OKname
İsim de müdülün elektriği selise bile kaydedilir.

4. Pin Kodunu değiştirme:
Gönder : AT+PINxxxx
Al : OKsetpin
(4 haneli pin kodu girilebilir)
Pin kodu da modülün elektriği kesilse bile kaydedilir.

Modül, default olarak bilgisayar ve bluetooth servisleri tarafından “linvor” ismi ile bulunuyor. Fakat modülün ismini yukarıdaki komutlarla değiştirmek münkün. Modülü bilgisayar üzerinden bluetooth aygıtlarına ekledikten sonra bilgisayarınızda bluetooth arayüzü ile ilişkilendirilmiş bir bir sanal COM port oluşturulmuş olması gerekiyor.  Bu tabi eğer bilgisayar üzerinden kendi tasarladığınız bir arayüz programınız ile modül arasında veri transferini gerçekleştirebilmeniz için bu COM portun hangisi olduğunu bilmeniz gerekir.  Bunu bilgisayardaki bluetooth ayarlarından öğrenebilirsiniz.

Bu aşamadan itibaren herşey rs232 protokolünü bilmeye kalıyor.  İlk önce  visual c# üzerinden bir arayüz programı yazılması daha sonra da bu arayüzün kendi yaptığınız devre ile irtibatını sağlamak işin eğlenceli ve kolay tarafı.

 

Visual C# İle arayüz tasarımı için;

http://elektronikhobi.net/visual-c-ile-arayuz-olusturmak/

 

Pic için RS232 Veri Transferi protokolü için;

http://elektronikhobi.net/bilgisayar-ve-denetleyici-arasinda-rs232-seri-iletisimi/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here