Ana Sayfa Konu Dışı İnsafsızlık: Arduino Mega sadece ve sadece 149TL

İnsafsızlık: Arduino Mega sadece ve sadece 149TL

5
289

 

Eskiden mahallemizde bir Ali Bakkal vardı. Biz ona kazıkçı bakkal ismini takmıştık. Herşeyi diğerlerinden biraz daha pahalı satardı. Şimdiler de artık kazıkçı bakkal kalmadı ama artık her yerde kazıkçı internet siteleri var.  Bu konuyu yazmamın sebebi vicdanen sorumluluk hissetmem.  Sizlere birkaç örnekle ne demek istediğimi açıklayayım. 

Arduino mega reklamı gördüm bir sitede.

arduino due

Fiyatı 149 TL diyor.  Yanında kargo masrafı da var tabii ki. Ne deyim şimdi oha mı desem çüş mü desem bilmiyorum.  Aslında aynı ürünü ebay sitesinden 18 dolara (32 TL) alabiliyorsunuz. Kargo masrafı da yok. Elinize 15-20 gün içinde geçer. 

 

Ultrasonik sensör lazım oldu. İşte bu:

su-1-500x500

Bahsettiğim yerli sitede fiyatı 33 TL . Bana 5 tane lazım. Toplam 165 TL ediyor. Aynı ürünleri ebay sitesinden 5 tanesi 9.9 dolara (18 TL) aldım. Kargo masrafsız. 15 günde geldi.  18Tl nerede 165 Tl nerede.  Allahtan da korkmuyorlar. 

Bulunduğum ilde 1 tane elektronik malzeme satan dükkan var. Ledin tanesini 40 kuruşa satıyor. Düşünebiliyor musunuz ekmek parasına adam led satıyor.  Ebaydan 1000 ultra parlak ledi 20-28 dolara alabiliyorsunuz. 

Güya ülkemiz teknolojide gelişecek. Ama bizleri kazıklamak isteyen o kadar kişi var ki piyasada. İnsanın elinden birşey yapmak gelmiyor.

Bir şeyler yapmak isterken kazıklanmak insanın canını sıkıyor.  Adamlar yurtdışından aldıkları ürünü burada 10 katı pahalıya satıyor. 

Aslında mikroişlemciler pahalı değil. LCD ekranlar , dokunmatik ekranlar çok pahalı değiller. Yurtdışında elektronikle uğraşanların bizlere göre büyük bir fiyat avantajı var.

Elektronikle uğraşıyorsanız ebay.com gibi sitelere mutlaka bakın.  Yerli Ali Bakkallara kazıklanmayın.  

 

 

5 YORUMLAR

  1. hocam bu yazınızı gördüğümde daha açmadan benim de aklıma mesafe sensörü geldi aynı sensörü bizde bitirme projemiz için aradık ve fiyatları görünce şaşırdık. Çinden aldık daha gelmedi bir tek kargo süresi uzun ama bu fiyatları görünce insan o süreyi beklerim diyor. Hani yüzde 30 kar anlarım yüzde 40 da tamam olabilir ama yüzde 300 ve 400 yüzlere kar hatta daha da fazla nasıl bir mantık taşıyor anlamıyorum

  2. Doğru söylüyorsun abi. Bazı siteler hakikaten çok fazla kar payı ile satıyorlar teknolojiyi. Fakat şu da göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek ki bazen devletin izlediği politika da bu doğrultuda oluyor. Teknolojik ürünler üzerinden çok büyük vergiler alıyor devlet. Şimdi bu benim şahsi görüşüme göre bazen mantıklı da. Çünkü aslında devletin amacı teknolojide dışa bağımlılığı azaltıp teknolojinin kendi içimizde gelişmesini sağlamak. Öbür türlü cari açık gün geçtikçe artıyor. Evet biz kendimiz teknolojik bir çok materyali yapabiliyoruz ama hepsinde kesinlikle dışarıdan aldığımız bir parça mevcut. Buda cari açığın artmasına sebep oluyor. En basit projede aldığımız motor sürücü entegrelerini bile yabancı firmalar üretiyor. Halbuki o motor sürücüsü alınacağına kendimizde bir motor sürücü yapabiliriz. Devletin düşüncesi bu benim izlenimime göre. Bu bazen doğru sonuçlar veriyor. Bazen de yanlış.

  3. arkadaşlar ayrıca aliexpress diye bir site de var. belki uzun sürüyor malzemenin elinize geçmesi ama ben yaklaşık 2 ay önce arduino megayı 12,5 dolara aldım. uno da 9-10 bişeydi. oradan da yararlanabilirsiniz… kargo ücreti de yok çoğunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here