[wpfp-link]

Cisco verilerine göre 2017 yılında ağa bağlı cihaz sayısı insan nüfusunu geçecekmiş. 2017 yılında insan nüfusunun 7,3 milyar olacağı düşünüldüğünde bahsedilen rakamın ne kadar fazla olduğu daha iyi anlaşılabilir. Peki bu büyüme nasıl olacak? Cisco mühendislerine göre;  gelecekte bilboardlar ağa bağlı olacaklar ve tüm bilgiler istendiği zaman güncellenebilecek. Petrol fiyatları, altın döviz gibi menkul değerlerin fiyatları gibi. 3 milyar insan gigabaytlar klübüne dahil olacak. Yani cep telefonlarından ayda gigabaytlar seviyesinde trafik kullanacaklar.

Bu trafiği en çok artıracak etkenlerden birisi de DAB da denilen dijital free radyolar olacak. İnsanlar cep telefonlarından inernetten sağlanan radyo yayını dinleyecekler. DAB lar kaliteleriyle FM radyoların yerini alacaklar. Şimdiden bu işler için hazırlanmış cihazlar var. Arrow Electronic radyo yayını yapabileceğiniz ve bunu internet üzerinden dinleyebleceğiniz bir kit hazırlamış. En güzel tarafı bu kitin beslenmesi. Besleme için güneş paneli veya sıcaklık farkı gerilim üreteci seçenekleri sunulmuş. Sitelerine üye olarak bu kitin gerber ve cad dosyalarını indirebilir, siz de evinizde uygulayabilirsiniz. (Daha fazla detay için: http://www.thedrop.eu)

İnternetten alışveriş hızlanacak. Günümüzde bile bunun örneklerini görmek mümkün. Maplin electronic siparişleri İngilterenin her yerine dağılmış ağıyla 90 dakikada yetiştirebiliyor.

Bir ingiliz firması motorların uzaktan kontrol edilmesini basitleştiren QTD20 entegresi üretti. Yine Purdue Üniversitesi müziğin ritmine göre elektrik üreten  bir basınç sensörü geliştirdi.  Kullanım alanları olarak da tıp alanı düşünülüyor. Kalp ritim bozukluğu olan kişilerin üzerine yerleştirilecek böyle bir sensörle online olarak o kişinin sağlığı takip edilebilecek.

Anlaşılan matrix geleceği çok da uzak değil.

[learn_more caption=”Not”] “Mark Nelson’un bir makalesinden elektronikhobi.net tarafından çevirilmiştir. İstediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz. Sitemizi kaynak gösterirseniz iyi olur.”[/learn_more]

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here