Kablosuz telefon şarj edici

1
1792

Cep telefonlarımızın özellikleri arttıkça şarj gereksinimi de arttı.  Son zamanlarda kablolu şarj aletleri yerine kablosuz şarj aletleri görmeye başladık.  Peki  kablosuz şarj aletlerinin çalışma mantığı nedir?

Kablosuz şarj etmenin diğer bir adı da endüktif şarjdır. Çünkü enerjiyi transfer etmek için manyetik alan oluşumu kullanılıyor. Bu transfer genellikle bir şarj istasyonundan (buna kaynak da denilebilir) şarj edilebilir araca (örneğin telefon) gönderilir. 

 

kablosuz şarj istasyonu
kablosuz şarj istasyonu

 

 

Kablosuz şarj aletinin altında yatan temel prensip indiksiyondur.  Şarj kaynağında bulunan  bobin bir manyetik alan üretir.  Bu manyetik alan 2. bobinde bir alan üretilmesini sağlar. (2. bobin telefonun içindedir) Tabi bunun için telefonun kaynak istasyona yaklaştırılması gereklidir.  Bundan dolayı, Güç manyetik indiksiyon yoluyla kaynaktan mobil aygıta transfer edilir.  Sistemin blok diyagramı aşağıdaki gibidir:

 

kablosuz şarj sistemi

 

Yukarıdaki şemayı açıklayalım:

 

1. Power bank:  Bu basit bir dc besleme kaynağıdır. Arabanızın aküsü de olabilir, 12 VDC güç kaynağı da olabilir.

2. The colpitts oscillator:  Kolpitt osilatör uygulanan DC beslemeden sinüsoydal akım sinyali üretmek için kullanılır.  Bu sistemde eviren yükselteç ve L-C faz kaydırma devresi bulunur. Devre şeması aşağıdaki gibidir:

Kolpit osilatörlü devre

12 V kaynak gerilim uyguladığımızda c3 ve C4 kondansatörleri şarj oluyor. Bu kondansatörler L bobini üzerinden deşarj olurken aşağıdaki formülde belirtildiği gibi bir osilasyon frekansı üretiliyor:

 

f = 1 / 2∏√[1/LC3 + 1/LC4]

 

C4 kondansatörü tarafından üretilen bu sinyal beyz – emiter birleşimine uygulanıyor.  Bu siyal kollektörden yükseltilmiş olarak alınıyor.  Dalga formu aşağıdaki gibi oluyor:

 

oscillator-output

 

 

 

3. Amplifier

 

Yükselteç devresi aşağıdaki gibi:

 

yükselteç devresi

 

 

Bu devrede kullanılan yükselteç push-pull denilen yükselteçtir. B sınıfı diye de geçer. bunlarda distorsiyon minimum seviyeye inmekte  ve verim yükselmektedir.

Üretilen iki sinyal birbirlerinden 180 derece faz farklı. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

 

 

amplifier-çııkış

 

 

 

Bu sinyaller  emiterleri bağlı 2 BJT transistöre uygulanıyor.  Böylece yükseltilen sinyal akım taşıyıcı transformatör tarafından alıcı tarafına transfer ediliyor. Bu katın çıkışı aşağıdaki gibi:

 

before_received

 

 

4- Receiver:  Alıcı bir yarım dalga doğrultma devresi içeriyor.  RC filtre devresi ve sabit gerilim regülatörü PVR100AZ_B5VO entegresi ise sabit 5V çıkış sağlamak için kullanılmış.

İlk katta bulunan yarım dalga doğrultma devresi alınan sinyali yarım dalga doğrultuyor.  Sonra RC filtreden geçerek sinyal filtreleniyor.

 

 

alıcı çıkışı
alıcı çıkışı

 

 

Sinyal 5V a sabitlendikten ve filtreden geçtikten sonra birkaç yüz mili-amper akım verebilecek şekilde cep telefonlarımız için kullanılmaya hazır hale geliyor.  Dalga formunun son durumu aşağıdaki gibi:

 

dalga formunun son hali
dalga formunun son hali

 

 

Elektronikhobi.net tarafından Docircuit ingilizce metninden çevirilmiştir.  Kaynak

p10 led panel

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here