Ana Sayfa Devre Şemaları Ses Devreleri Kapılar için basit hırsız alarm devresi

Kapılar için basit hırsız alarm devresi

3
2643

Ev güvenlik alarm sistemi birçok kişi için büyük bir endişe kaynağıdır. Daha önce ev güvenlik sistemleri üzerine birçok elektronik devre yayınlamıştık. Bu devre ise bunların arasında en basitlerinden birisi olacak. Devrede sadece  Transistör, direnç, bir zil ve batarya kullanılıyor. Yaklaşık maliyeti 5 TL olan bu basit devre ile güzel bir elektronik projesi yapmış olacaksınız.

Bu uygulamada, birisi kapıyı açtığında sensör bunu anlayacak ve alarm çalacak. Sürekli devam eden bir Bip sesi duyulaak. Bu devre pencere alarm devresi olarak da kullanılabilir. Bu devrede reed röle de kullanarak farklı bir tasarım yapmanız mümkün.

Basit hırsız alarm devresi devre şeması:

Basit hırsız alarm devresinde hangi malzemeler kullanılıyor?

  1. Transistor (BC548)
  2. Resistor (10K)
  3. Buzzer
  4. Pil(9V)

 

Basit hırsız alarm devresi nasıl çalışıyor?

Devrenin çalışması oldukça basit. Normalde “wire loop” yazan kablo toprağa yani eksiye bağlı. Akım 10 k direnç üzerinden eksiye geldiğinden transistör tetiklenmiyor. Yani BC 548 iletime geçmiyor. Dolayısı ile de buzzer ötmüyor. Ne zaman ki kapı açılıp da “wire loop” yazan kablonun teması kesilirse o zaman, transistör iletime geçiyor. Akım buzzer üzerinden, trnasistörün CE bacaklarından da geçerek, eksiye geliyor. Devresini tamamlıyor ve alarm çalıyor.

Bu devrede transistör yerine NPN transistörlerin çoğunu kullanabilirsiniz. 5V beslemesini de 9V’dan alsanız olur. Transistörün bacaklarını doğru bağlamayı unutmayın.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here