Bu proje eski ve bitmiş pillerinizi kullandığınız ve yeni elektronik üretimlerin önüne geçtiğiniz için çevreye yararlı bir proje. Bu projede yapabilecekleriniz sınırsız ve “gezegendeki herkes eski pillerini bu şekilde nasıl kullanacağını bilse nasıl olurdu?” diye bir düşünün. Tek isteğimiz elektronik çöpleri kullanarak yeni bir pil yapmak. Her elektronik projede pil kullanmak gerekir. Peki bir düşünün, pillerinizin enerjisi bittiğinde ne yaparsınız? 7 milyar insanın yaptığı gibi atarsınız değil mi?

Birinci Adım : Malzemeleri Toplamak

1-Kendi Pilinizi Kendiniz Yapın 2-Kendi Pilinizi Kendiniz Yapın 3-Kendi Pilinizi Kendiniz Yapın
Bu proje için ihtiyacımız olan şeyler:
1. Bitmiş AA Pil
2. Alüminyum folyo
3. Küçük bir kutu
4. Su çözeltisi
5.Kablo

EK OKUMA: Mühendislik Açıdan Lityum İyon ve Lityum Polimer Piller

İkinci Adım : Katot Yapma
Kuru pillerin hepsinde nemli elektrolit macunuyla kaplanmış karbon çubuk (ihtiyacımız olan şey bu) bulunur.
Katot (Pozitif) : Kerpeten, pense veya kargaburnu gibi bir alet yardımıyla karbon çubuğu pilin içinden çıkarın. Pilin ucunda karbon çubuğu göreceksiniz, pilin içinden tamamen çıkana kadar dikkatlice çekin.

 

2-Katot Yapımı 1-Katot Yapımı

 

 

Üçüncü Adım : Anot Yapma
Anot yapmamız için karbon çubukla aynı büyüklükte katlanmış bir alüminyum folyo gerekir. Alüminyum folyoyu karbon çubukla aynı büyüklükte olacak şekilde bir sosis gibi yapın. Diğer birçok projede çinko kullanılır fakat alüminyum folyo da aynı işi göreceğinden alüminyum folyo kullanıyoruz.

 

1-Anot Yapımı

 

 

Dördüncü Adım : Elektrotları Yerleştirme
Kutunun üzerine karbon çubuğun genişliğinin tam uyacağı bir delik açın. Karbon çubuğun yarısı dışarıda kalacak şekilde açtığınız deliğe yerleştirin. Sonra aynı işlemi alüminyum folyo için de yapın.

 

1-Elektrot

 

 

Beşinci Adım : Kabloları Bağlama
Karbon Çubuk (+)
Alüminyum Folyo (-)
Bir kablo alın ve dış plastik yüzeyini çıkardıktan sonra alüminyum folyonun ve karbon çubuğun dışarıda kalan bölümlerine bağlayın. Suya dayanıklı olması için de yapıştırıcı kullanın.

 

-Kendi Pilinizi Kendiniz Yapın

 

 

Altıncı Adım : Elektrolit Yapma
Kutunun içini su-tuz karışımıyla doldurun. Kapağını kapatın ve pilimiz hazır. Çözeltinin olması için karışımı iyi karıştırın İsterseniz daha doymuş bir çözelti de yapabilirsiniz.

 

1-Elektrolit Yapma 2-Elektrolit Yapma 3-Elektrolit Yapma

 

 

Son söz:
Akım çok güçlü değil tabiki fakat bunun gibi birkaç tane yapıp seri bağlarsanız daha güçlü olur. Bu deneyin asıl amacını düşünecek olursanız, bitmiş bir pille bile neler yapabileceğinizi görün ve elektronik çöplükten kurtulmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Aynı zamanda bitmiş pilinizi de tekrar kullanabilirsiniz.
Başarılar!

Atık Piller

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here