Ana Sayfa Devre Şemaları Led devreleri LDR li bahçe aydınlatması

LDR li bahçe aydınlatması

0
1037

[wpfp-link] 

Birçok bahçe aydınlatma sistemi zamanlayıcılarla yapılır. Zamanlayıcılar kullanışlı olmalarına rağmen saat değişimlerinde tekrar ayarlamak gerekmesi, mevsimsel olarak havanın kararma sürelerinin değişimi gibi faktörler, bahçe aydınlatmasında zamanlayıcı kullanılmasını zorlaştırıyor. Elektronikhobi.net olarak bu konumuzda sizlere hava karardığında otomatik olarak çalışacak bahçe aydınlatmasını nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Devremiz; Işığı algılamak için LDR (light dependent resistor- ışığa bağlı direnç), Schmitt trigger olarak TLC555 ve anahtarlama elemanı olarak da Triyak içeriyor. LDR nin ışığı algılaması için en azından küçük bir delikten açık havaya bakması gerekiyor.

 

 

LDR li bahçe aydınlatması devre şeması

 

 

ldrli karanlikta calisan devre
ldrli karanlikta calisan devre

 

 

Güç kaynağı

 

 

Güç kaynağı olarak 6,2 V zenerli bir güç kaynağı kullanabilirsiniz. Düşük gerilim ile yüksek gerilim arasındaki yalıtıma dikkat etmelisiniz. Yalıtım iyi olmalı. Bunun için izolasyon trafosu da kullanabilirsiniz. R1 direncini uygun değerde seçmeniz izlasyon için önemli.  Bu direnci karbon,seramik yada taş dirençlerden kullanabilirsiniz.

 

 

Ldr

 

Işığa bağımlı direncin bacaklarını istediğiniz gibi monte edebiliyorsunuz. Yön diye bir şeyi yok. LDR yi başka ışıklardan etkilenmemesi için plastik bir borunun içine yerleştirebilirsiniz.

 

 

555 Schmitt trigger entegresi

 

 

TLC555 entegresi açık kollektrölü yapıda olduğundan devredeki triyakı doğrudan çalıştırıyor. Bipolar 555 kullanırsanız da devre çalışacaktır.

C3 kondansatrü devrenin ışık değişimlerine aşırı hassas olmasını engelliyor.

 

 

LDR li bahçe aydınlatması fotoğrafları

 

 

 

 

Notlar:

Entegre yerleşimi için bakınız: Entegreler hakkında bilgiler

Ayrıca bakınız: 555 entegresi

Bakınız: Baskı devre hazırlamak

Bakınız: Triyak nasıl kullanılır?

Bakınız: Diyot nasıl kullanılır?

p10 led panel

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here