[box type=”info” align=”aligncenter” width=”640″ ]Son konumuzda ledler hakkında ayrıntılı bilgiler vermiştim. Daha çok başlangıç seviyesinde olan elektronikhobi’cilere yönelik bir konuydu. Bugün biraz daha ilerleyelim. Bu uzun bir konu olacak.  Konuyu yazmaya başladığımdan beri 1 aydan fazla süre geçtiğini gördüm. Konuyu artık yayınlamaya ve zaman içinde güncellemeye karar verdim. Başka yerde yayınlarsanız kaynak belirtiniz lütfen.[/box]

Ama öncelikle okumayanlar için,

Led nedir?  Led nasıl kullanılır?  Konusunu öneriyorum.

Led sürme derken kastettiğimiz şey, ledlerin kontrol edilmesidir. Elektronikte acemi olanların en çok yanılgıya düştükleri nokta, malzemeye gerilim verip çalıştırabileceklerini düşünürler. Bu düşünce çok yanlış. Gerilim, akım kavramlarını çok iyi anlamak gerekiyor. Bir elektronik malzeme üzerine uygun gerilim uygulanmazsa malzeme bozulacaktır. Ledler de kontrol edilirken rastgele kontrol edilmezler.

Bazı temel bilgileri hatırlayalım,

[divider]

 

LED akımına dikkat edilmelidir.    Genellikle akım ile gerilim karıştırılır. Çünkü akıma sebep olan faktör gerilimdir. LEDlerde de aynı şey söz konusudur. Üzerinden geçen akım, üzerine uygulanan gerilime bağlıdır. LEDin parlaklığı üzerinden geçen akıma bağlıdır. İdeal LED olsaydı, aynı gerilimde aynı parlaklığa sahip olurdu ve aynı akım geçerdi. Fakat gerçek hayatta LEDlerin değerleri aynı gerilimde bile değişiklik gösterebiliyor.

LEDlerin forward gerilimleri farklıdır. Ledlerin çalışma gerilimleri, lede göre değişir. Renk, büyüklük, güç ve kullanılan kimyasallar gibi çok değişik sebeplerden ledlerin çalışma gerilimleri (forward voltaj) değişir. Bu yüzden üreticinin belirttiği çalışma gerilimi uygulanmalıdır.

LEDlerin polaritesi vardır.  Ledlerin anot (+) ve katot (-) gibi polaritesi vardır.  Ters bağlanmamalıdır.

Maximum forward gerilimi önemlidir.  LED gerilim –  akım karakterisstiği diyoda benzer. Maksimum forward gerilimi az da olsa aşılsa, geçen akım logaritmik olarak artar. Örneğin, bir led 2,5V da sönük, 3,2 V da max. parlaklıkta yanıyorsa, 3,8 V da bozulabilir. Asla max. forward gerilimini aşmayın.

LEDler seri bağlanmayı sever, paralel bağlantıdan nefret eder. Teorik olarak LEDler hem seri hem de paralel bağlanabilir.  Eğer seri bağlarsanız aynı akım akacak ve besleme gerilimini yükseltmeniz gerekecektir. Paralel bağlayacaksanız, hiç olmazsa her seri kol için direnç kullanın.

 

[box type=”warning” align=”aligncenter” width=”640″ ]SONRAKİ SAYFAYA AŞAĞIDAN GEÇEBİLİRSİNİZ.[/box]

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here