[wpfp-link]
Ledli su duvarını Balıkesirde görmüştüm. Çok hoşuma gitmişti. Bu yazımız ledli su duvarlarının nasıl yapıldığıyla ilgili olacak.

1.  Öncelikle pleksiglassa ihtiyacımız olacak. Uzunluğuna siz karar verebilirsiniz. Pleksiglass için internetten online malzeme sitelerinden veya tabelacılardan fiyat alabilirsiniz.

2.  RGB led şerite ihtiyacımız olacak. Buradan fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta suya dayanıklı olması. 1m de 60 led olandan alsanız daha iyi olur.

3.  Mosfet, (her renk için 1 adet) Örnek olarak şuna bakabilirsiniz.

4.  Baloncuk üreten cihaz. Bunun ismini bilmiyorum. Akvaryumcularda vardır heralde. Örnek olarak şuna bakabilirsiniz.

5.  Esnek hava tüpü. Örnek olarak şuna bakabilirsiniz.

6.  Hava pompası (Üzerinde valf olmalı.) Şunlara benzer bişeyler kullanabilirsiniz. Valf: http://www.aquariumguys.com/checkvalve.html  Pompa: http://www.aquariumguys.com/renaairpump3.html

7.  Arduino (Bunun yerine pic kullanarak kendiniz de programlayabilirsiniz.)

Led su duvarının gövdesini yapıştırıcı kullanarak yaparken şerit ledi duvarın dibine yapıştırın. Kabloları delik delerek pleksinin dışına alın. Kullandığınız yapıştırıcının suya dayanıklı güçlü bir yapıştırıcı olduğundan emin olun.

8. Elektronik devre şeması ve arduino kodları için şu siteye bakınız.

Elektronik devre aşağıdaki gibi birşeye benzeyecek:

Resimde görüldüğü gibi daha fazla baloncuk oluşması için 2 adet pompa kullanılmış. Potansiyometre ise renk değişim hızını ayarlamak için kullanıldı.

Ledi su duvarının bitmiş hali :

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here