Hazır Corona virüsü nedeniyle eve kapanmışken boş durmak olmaz. Bu yazıda sizinle programlama gerektirmeyen basit projeler paylaşacağız. Paylaşmak bizden yapmak sizden. Bu projelerde çok az malzeme kullanılıyor. Aşağıdaki gibi bir motor takımından 2 adet almanız işinize yarayacaktır.

Biraz karton alın. Silikon tabancanız mutlaka olsun. Bu projelerin çoğunu yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

1- Zıplayan robot projesi

Videoda dostumuz zıplaya zıplaya koşan robotun nasıl yapılacağını adım adım anlatmış. PVC boru hırdavatçılarda satılıyor. Ama evinizin deposunda da muhtemelen bulunur. PVC boru bulamazsanız da ona benzer dairesel ve esnek başka bir malzeme bulabilirsiniz. Videoda gördüğünüz basit motor düzeneğini eski bir oyuncaktan çıkarabilirsiniz.

 

2- Minik akrep veya örümcek projesi

Örümcek projelerini her daim sevmişimdir. Bu projede hem akrep hem de örümcek yapımını gösteriyor. İsterseniz siz de hamam böceği yapın. Bu projedeki minik motor için eski telefonların içindeki titreşim motorlarını kullanıyorsunuz. Telefoncuya giderseniz 5-10 liraya alabilirsiniz. Pil için de saat pili kullanılmış. Ben zamanında bunun normal motorlu ve kalem pilli versiyonunu yapmıştım. Bozuk bir mausun içine bunları koyup çalıştırmıştım. Sonuç çok iyiydi.

3. Kumandalı robot yılan yapımı

2 tane basit oyuncak motoru ve biraz karton ile bu projeyi yapabilirsiniz. Kumanda kullanmadan da bunu yapabilirsiniz. Ama kumanda yapımını da üstat çok basit bir şekilde çözmüş. 2 anahtar kullanmış. Bunları 1-2 liraya elektronikçilerden alabilirsiniz. Bozuk elektronik malzemelerden de (örneğin eski teypler) sökebilirsiniz. Pil olarak 2 kalem pili seri bağlarsanız 3V’luk motorlar için yeterli olacaktır. Sorun çıkarsa 9V’luk pil kullanın. Bu arada pili şarjlı bir oyuncak, matkap vb.. yerlerden sökebilirsiniz.

 

4. Kumandalı temizlik robotu yapımı

Yerleri parlatmak için güzel bir çözüm. 1 parça kablo kanalı kullanılmış. Bulamazsanız tahtadan da yapabilirsiniz. 2 tane motor sistemi kullanılmış. Bundan elinizde 2 set olursa birçok projeyi yapabilirsiniz. 2 tane eski CD’nin dönmesiyle iş bitiriliyor.

 

5. Yürüyen robot yapımı

Yine her yerde bulunabilecek malzemelerle yapılmış güzel bir proje. Normalde 2 ayak üzerinde hareket eden projeler ağır programlama gerektirir. Ama bunda böyle bir sorun yok. Ayakları dengede durmasını sağlayacak kadar büyük. Ledlerle göz yapılmış. 2 led ve bunlara seri bağlamak için 2 tane 330 ohm direnç alın. 9V’luk pil kullanın.Hatta şarjlı pil kullanın. Sürekli pile para vermekten kurtulun.

 

6. Tırmanan robot yapımı

Tek bir tekerlek takımı ve birkaç kartonla bunu yapabilirsiniz. Anahtarınız yoksa elinizle kabloyu temas ettirebilirsiniz. Mıknatısınız varsa kullanın. Yoksa yerde giden güzel bir aracınız olur. Bu mıknatısları hanımlar buzdolabı süsünün arkasında kullanıyorlar. Buzdolabınızda birkaç tane vardır.

 

7. Pinpon toplu robot yapımı

Bunu zamanında bir öğrencime yaptırmıştım. Güzel bir sonuç almıştık. Motorun ucuna onun dengesini bozabilecek birşeyler koymalısınız. Ne kadar dengesi bozulursa robot o kadar fazla hareket edecektir. Pinpon topu olarak kaliteli birşeyler harcamayın. Kırtasiyelerde çok ucuza satılıyor.

8- 6 bacaklı robot yapımı

İlk 7 projenin çok basit olduğunu düşünen Berke’ler için birazcık daha zor olabilecek bir proje. Birkaç dondurma çubuğu ve 1 motor sistemi yeterli.

9- Tırmanan robot yapımı – Ver 2.0

Daha önce tırmanan robot paylaşmıştım ama o tırmanma konusunda bunun kadar iyi değildi. Bu projeler çok basit diyen ve programlama bilmeyen Berke için vitesi 3’e alalım dedik. Daha önceki projelerde kullanılan malzemelerle bunu da yapabilirsiniz.

10- Programsız robot kol yapımı

Aslında bu bir elektronik projesi değil. Bu bir hidrolik projesi. Sıvının sıkıştırılamazlık ilkesinin kullanıldığı, aynı zamanda kuvvetin sıvı tarafından iletilebilmesi ilkesinin de kullanıldığı güzel bir proje. Birkaç şırınga ve hortum ile bunu yapabilirsiniz. Bunlar eczanelerden alınabilir. Sıvı olarak su kullanabilirsiniz. Renkli görünmesini istiyorsanız içine bir şeyler katın.

Sonuç

Bu yazımızda programlama gerektirmeyen basit robot projeleri paylaştık. Youtube’da buna benzer binlerce farklı proje bulabilirsiniz. Corona günlerinde boş durmayın. Daha önce bir proje tecrübeniz olmadıysa bu yazıdakilerle başlayın. Bir sonraki adım ise ardunio kullanımı olsun. Hatta yaparken video olarak kaydedin başkaları da sizden ilham alsın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here